İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE İNSAN SAĞLIĞI

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE İNSAN SAĞLIĞI

Bildiğimiz gibi iklim değişikliği, deniz seviyelerinin yükselmesi, sıcaklık değişimleri, hava kirliliği gibi birçok olumsuz olaylara sebep olmaktadır. Bu olaylar sadece doğaya zarar vermekle kalmıyor, insan sağlığını da pek çok yönden etkiliyor.

  • Artan hava sıcaklığı nedeniyle sivrisinek gibi kan emici hayvanların sayılarındaki artış, insanlarda sıtma gibi bulaşıcı ve tehlikeli hastalıklara sebep olmaktadır. Aynı zamanda keneyle bulaşan hastalıklarda da iklim değişikliğiyle beraber ciddi bir artış görülmüştür.
  • Artan sıcak havalarla beraber, sıcak hava yüzünden kalp krizi geçiren ve hayatını kaybeden insan sayısı da artmıştır.
  • Yapılan araştırmalara göre, iklim değişikliğinin sebep olduğu büyük hasarlı sel, hortum, kuraklık gibi felaketlerden kurtulan insanlarda ağır depresyon geçirme ihtimali ortalamanın 5 katına çıkmıştır.
  • İklim değişikliğinin bir diğer sonucu ise şiddetli sıcak hava dalgalarının sebep olduğu orman yangınlarıdır. 2009 yılında Avustralya’da çıkan bu yangınlardan birinde 170 insan hayatını kaybetmiştir.
  • İklim değişikliğinin psikolojik sorunlara da sebep olmaktadır. Bu problemlerin büyük çoğunluğuna sebep olarak sıcak hava dalgaları ve ekstrem hava olayları gösterilmektedir.
  • İklim değişikliğinin bir diğer sonucu olan hava kirliliği de insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Yapılan araştırmalara göre alerji, astım gibi solunum yolları hastalıkları son yıllarda ciddi artış göstermiştir.
  • İklim değişikliğiyle beraber incelediğimiz bir diğer konu olan ozon tabakasının incelmesiyle beraber deri kanseri riski artmıştır. Yansıyamayan ultraviyole (UV) ışınları insan cildine zarar vermektedir.
  • İklim değişikliğinin beraberinde getirdiği kuraklık ise beslenmeye ciddi bir tehdit oluşturmuştur. Kuraklık yüzünden gelişimleri için ulaşmaları gereken besine ulaşamayan çocuk sayısının 2050 yılında 25 milyon olacağı tahmin ediliyor.

zete.com/iklim-degisikliginin-insan-sagligina-dogrudan-6-etkisi/index.html
profedidemevcikiraz.com/posts/küresel_iklim_değişikliği__su_ve_sağlık_üzerine_etkileri
eea.europa.eu/tr/isaretler/isaretler-2015/gorusme/iklim-degisikligi-ve-insan-sagligi