İklim Değişikliğine Teknolojik Çözümler

İklim Değişikliğine Teknolojik Çözümler

Küresel düzeyde bir iklim değişikliğinin yaşandığını bilimsel veriler kullanarak irdelemiştik. Bu yazımda ise iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak (hatta durdurmak) amacıyla tasarlanan teknolojik çözümleri inceleyeceğiz.

Havadaki karbondioksiti çekmek

Daha önceden küresel ısınmanın başlıca sebeplerinden birinin atmosfere salınan ve sera gazı etkisine sebep olan gazlar olduğunu biliyoruz. Bu gazların başında da karbondioksit geliyor. Atmosfere salınan karbondioksit gazının geri emilimini gerçekleştirebilen yerlerin başında Zürih’e yarım saat uzaklıktaki bir şirket geliyor. Bu şirket İsviçre’nin Hinvil kentinde fanlar yardımıyla havayı emiyor. Fanların içindeki kimyasallar ile kaplı filtreler karbondioksit gazını absorbe ediyor. Bu sistem direkt-hava toplama sistemi (direct-air capture) olarak biliniyor. İsviçreli bir firma olan Climeworks tarafından geliştirilmiş. Bu sistem her yıl 900 ton karbondioksit elde edebiliyor. Sonrasında elde edilen karbondioksit yakındaki bir seraya gönderiliyor. Gelen karbondioksit gazı sayesinde seralar daha büyük ürünler elde edebiliyorlar. Climeworks şirketi elde ettikleri karbondioksit gazının bir tonunu 600 dolardan daha az bir fiyattan satıyor. Ancak uzmanlar bu fiyatı yüksek buluyorlar. Ancak Climeworks Şirketi gelecekte bu fiyatın daha da azalacağının teminatını veriyor. Şirketin bugün ki hedefi bir ton karbondioksitin fiyatını 100 dolardan kadar indirmek.

Climeworks Şirketi’nin çalışmaları küresel ısınmayı önlemeye yönelik çalışmalar içerisinde oldukça önemli bir yere sahip. Küresel ısınma ile mücadelenin etkin bir şekilde yürütülememesinin başlıca sebeplerinden birisi de şirketlerin kâr kaybı yaşamaktan korkmaları. Climeworks Şirketi ise uzun vadede hem kârlı hem de çevreci çözümler sunacak gibi duruyor .

Karbondioksit gazını kabartma tozuna dönüştürmek

Hindistan’daki Tuticorin Alkali Chemicals Şirketi’ne ait bir fabrika yaptığı üretim sonucunda ortaya çıkan karbondioksit gazını kabartma tozuna dönüştürecek bir yöntem bulduğunu açıklayarak, dünyada bir ilke imza attı. Bu dönüştürme işlemi Carbon Clean Solutions Şirketi’nin yardımı ile gerçekleşiyor. Şirkete göre her yıl 60.000 ton karbondioksitin atmosfere salınmasını bu yöntem ile engellenebilir. Carbon Clean Solutions Şirketi iki tane genç Hintli kimyager tarafından işletiliyor. Bu iki kimyager karbondioksiti yakalamak için tuzlardan faydalanıyorlar ve karbondioksit salınımının çok büyük bir çoğunluğunu kabartma tozuna dönüştürebiliyorlar .

Elektrikle Çalışan Kargo Gemisi

Dünya’nın yüzde yüz elektrikle çalışan ilk kargo gemisi Çin’in Guangzhou kentinde suya indirildi. Gemi iki saat şarj olduktan sonra 80 kilometre yol gidebiliyor. Gemi 70,5 metre uzunluğunda ve 2400 kilovat saatlik bir bataryası var. Bu gemi saatte 12,8 kilometre hıza erişebiliyor. İşin güzel yanı ise gemi yüzde yüz elektrikle çalıştığı için atmosfere karbon dioksit salınımı yapmıyor. Gemiyi yapan şirketin açıklamasına göre ilerde bu teknoloji yolcu gemilerine de uygulanabilir .

Atmosferden su elde etmek

Bilindiği üzere iklim değişikliğinin bir olumsuz etkisi, içme suyu kaynaklarının azalması. Bu sorunu çözmek için MIT ve Berkeley’den bir grup atmosferdeki su buharını yakalayacak bir sistem geliştirdi. Bu sistem atmosferdeki su buharını içinde hapsediyor ve Güneş’e maruz kaldığında içindeki su buharını serbest bırakıyor. Grubun içindeki araştırmacılar geliştirdikleri proje ile kurak bölgelere uygun fiyatlı içme suyu ulaştırılabileceklerini belirtiyorlar. Proje sonrası yayınlanan makaleye göre bu buluş bağıl nem oranının %20 olduğu bir ortamda günde 2,8 litre su üretebiliyor. Sistemin en büyük avantajı ise çalışmak için herhangi bir yapay enerji kaynağına ihtiyaç duymaması .

Rüzgâr Tribünlerini daha verimli hale getirmek

İklim değişikliğinin etkilerini azaltmanın bir yolu da çevreyi kirletmeden enerji elde etmektir. Bunu başarmamızı sağlayacak yöntemlerin başında da rüzgâr tribünleri gelir. Günümüzde, rüzgâr tribünlerine geçişin hızlı bir şekilde yapılamamasının başlıca nedeni bu enerji elde etme yönteminin yeterince verimli olmamasıdır. Ancak konu ile ilgili yapılan bir araştırma bu kanıyı değiştirebilir. Araştırmaya göre denizlere yapılan rüzgâr tribünleri karadakilere oranla daha verimli çalışmaktadır. Bu araştırma Carnegie Bilimler Enstitüsü’nde yapıldı. Okyanuslardaki hava akımı, karadaki hava akımına kıyasla %70 daha güçlü. Bunu bilen araştırmacılar biri Kuzey Atlantik Okyanusu’nda diğeri ise Kansas’ta olmak üzere iki tane simülasyon hazırladılar. Bu simülasyonlar belirtilen yerlerin iklim özelliklerine göre oluşturuldular. Ayrıca her iki bölgedeki rüzgâr tribünleri tarlaları da aynı boyutta olacak şekilde simülasyonlara girildi. Yapılan gözlemler sonucunda Kuzey Atlantik Okyanusu’ndaki rüzgâr tarlalarının üç kat daha verimli olduğu görüldü .

Kaynak

blogs.discovermagazine.com/d-brief/2017/04/13/drinking-water-thin-air/
sciencemag.org/news/2017/10/offshore-wind-farms-have-powerful-advantage-over-land-based-turbines-study-finds
Hyunho Kim, S. Y. (2017). Water harvesting from air with metal-organic frameworks powered by natural sunlight. Science.
chinadaily.com.cn/business/2017-11/14/content_34511312.htm
iflscience.com/chemistry/coal-plant-in-india-has-found-a-way-to-turn-almost-all-co2-emissions-into-baking-powder/
bbc.com/news/science-environment-41816332?intlink_from_url=http://www.bbc.com/news/topics/cmj34zmwm1zt/climate-change&link_location=live-reporting-story