KUŞLAR VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

KUŞLAR VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

İstila

2012 yılının yaz aylarında Amerika Birleşik Devletler’inin kuzey eyaletleri beklenmedik bir ziyaretçiyle karşılaştı. Bu bölge sarı ve kahverengi serçelerin istilasına uğradı. Aslında serçeler Birleşik Devletler’in bir çok bölgesinde nadir bir iken bu durum merkezin kuzeyinde yer alan Kuzey Dakota, Minesota ve Viskonsin gibi eyaletler için geçerli değildir. Peki serçelerin bu bölgelerde görülme sebebi neydi? İklim değişikliği nedeniyle oluşan hava durumundaki ekstrem koşullar onları yeni bir ev arayışına zorlamış olabilirdi.

Kuşlar için Tehlike

İklim değişikliği sadece gezegenimizin ısısının yükselmesinden çok daha fazlası anlamına geliyor. İklim değişikliği hava koşullarında da hortumlar, sıcak ve soğuk hava dalgaları, kuraklık, seller gibi aşırılıklara neden olabilir.
Bu zorlayıcı hava koşullar kuşlar için tehlike anlamına geliyor. Bilim insanları ne zaman bu türde ekstrem bir hava olayı gerçekleşse daha az sayıda kuşun ev olarak benimsediği bölgelerde, yaşam alanlarında görüldüğünü fark etti. Bu neden olabilir? Bir nedeninin zorlu hava koşulları karşısında kuşların daha yumuşak iklimli ve tanıdık bir bölgeye göçtüğü yönünde.

Kurtarıcı Uydular

Bilim insanları bu alanda çalışırken uyduları etkin bir biçimde kullandılar. Uzayda dünyanın çok üzerinde yer alsa da bu uydular yeryüzünde ne olduğu konusunda bize çok şey söyleyebiliyor.
Bu alanda çalışırken araştırmacıların kullandığı iki tip uydu bulunmakta: Bir türü tıpkı 3 boyutlu bir kamera gibi çalışarak yeryüzünün fotoğraflarını çekiyor. Bu çeşit daha çok farklı türlerdeki kuşların komşularının haritalarını çıkarabilmek için kullanılıyor. İkinci türe uydu ise havaya ve iklime odaklanıyor. Bu tip uydular sıcaklık, buharlaşma, yağış ve bulutluluk miktarını ölçebiliyor.
Araştırmacılar bu uydulardan ve ölçümlerden elde ettikleri verileri birleştirerek kuşların kuşların yaşam alanlarında ne zaman ekstrem bir hava koşulu oluştuğunu belirliyor. Peki oluşan bu hava koşullarının kuşları etkileyip etkilemeyeceğini nasıl bilebilirler?
Bu konuda alan araştırmacıları, amatör kuş gözlemcileri hatta avcıların bile yardımı dokunabilir. Bu konuda faaliyet gösteren insanların tuttuğu veriler kuşların nerede görülüp ya da görülmediği bilgileri araştırmacıların da kuşların ne zaman nerelere göçtüğü bilgisine ulaşmasına katkıda bulunmaktadır.
Eğer araştırmacılar bir kuşun her zaman görüldüğü bölgesinde (evi) zorlayıcı bir hava olayı gerçekleşmişse ve bu kuşun olayla eş zamanlı olarak daha önce görülmediği, yeni bir bölgede görüldüğünü tespit ederlerse bu durum neden kendi ev bölgesinde sayısının azaldığını açıklar. Bu durumda kuşların sayılarında azalma olmamış sadece başka bir yere göç etme söz konusu olmuş demektir.

Yardım Etmek için Biz Ne Yapabiliriz?

Bilim insanları ekstrem hava koşullarında kuşlara ne olduğunu anlayabilmek için araştırmalarında uyduları kullanmaya başladı. Bu noktada çok önemli bir görev üstleniyorlar. Eğer kuşlar iklim değişikliği nedeniyle başka bölgelere göçüyor ise bu yeni habitatın korunmasında bizlerin yardımına da ihtiyaç olabilir ve günümüzdeki mevcut uydu teknolojileri sayesinde bu yeni yaşam alanlarının neresi olduğuna dair net görüntüler elde edebilmekteyiz.
NASA Climate Kids :: Birds and climate change