• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Author Archive

Nükleer santraller yönetmeliği yayınlandı

Yönetmelik ile nükleer güç santrallerinin proje ve kabul aşamaları düzenleniyor
18 Ocak 2019
Nükleer Güç Santrallerinin Proje ve Kabul Yönetmeliği bugünkü (18 Ocak 2019) Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmeliğin amacı olarak nükleer güç santrallerinin modern teknolojiye uygun tesis edilebilmesi için proje onay ve tesis kabul işlemlerinin, ilgili mevzuat, standart ve şartnamelere uygun olarak yapılması veya yaptırılması, söz konusu tesislerin iletim veya dağıtım şebekelerine uyumlu olarak bağlanması, can, mal ve çevre emniyetinin sağlanması ile proje onaylarını, projelerine göre yapılan tesislerin test, kontrol ve kabul işlemlerini yürütecek kurum/kuruluşların yetkilendirilmesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi gösterildi.

iklimbu

Antarktika, 40 Yıl Öncesinden, Yıllık Tam 6 Kat Daha Fazla Buz Kütlesi Kaybediyor

14 Ocak 2019 tarihinde California Üniversitesi’nin yayınlamış olduğu araştırmada 1979 ile 2017 yılları arasındaki Antarktika buz kütlesi eksilmesi hakkında bilgiler edinildi. Buzulbilimciler buna ek olarak, o tarihlerden bugüne, ivmelenen erimenin, küresel deniz seviyesinin yarım inçten (1,77 santimetreden) fazla yükselmesine sebep olduğunu söylüyorlar.

Profesör Donald Bren “Antarktika’daki buzul erimesi devam edecekse, yalnızca Antarktika yüzünden, küresel deniz seviyesinde önümüzdeki yüzyılda, birkaç metre yükselme beklemeliyiz.” diyor.

iklimbu

“Türkiye’nin Bu Mücadelede Denklem Dışında Kalması Kabul Edilemez”

IPM (İstanbul Politikalar Merkezi ) İklim Çalışmaları Koordinatörü, Kıdemli Uzman Dr. Ümit Şahin COP24’te Kural Kitabı’nın çıkmasının olumlu olduğunu ancak ülkelerin iklim değişikliği konusundaki hedeflerini güçlendirmesi konusunda hiçbir adım atılmadığını belirtiyor. Türkiye’nin kendi sorununa odaklandığı için müzakerelerin bütününe dair çok etkin bir aktör olamadığını belirten Şahin, “Üstelik Paris Anlaşması’nı da onaylamadığı için dünyanın bu mücadelede etkin olan ülkeleri ve sivil toplumu tarafından sanki Paris Anlaşması’nda yer almak istemeyen gönülsüz bir ülke olarak görülüyor” diyor.

iklimbu

Lisanslı güç 2,3 GW arttı

2018’deki artış son 10 yılın en düşük rakamı oldu.

Türkiye’nin lisanslı alandaki elektrik üretim kapasitesi 2018 yılında 2.318,42 MW artış gösterdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre artışta en büyük pay 890 MW ile hidroelektrik santral yatırımlarının oldu.

İkinci sırada 480 MW ile rüzgar enerjisi santrali yatırımları, üçüncü sırada ise 330 MW ile linyit kullanan termik santral yatırımları, dördüncü sırada ise 218,8 MW ile jeotermal enerji yatırımları geldi.

iklimbu

2018 yılında Prof. Dr. Murat Türkeş’in katılımıyla gerçekleşmiş olan etkinlikler

2018 Yılı Çağrılı Panel, Konferans, Kurs ve/ya da Eğitim Sunumları:

-Türkeş, M. 2018: Dünya’da ve Türkiye’de İklim Değişikliği, Kuraklık ve Çölleşme. Çağrılı Konferans Sunumu, Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası, 2 Şubat 2018 – Saat: 17:30 – 18:30, Çanakkale.

-Türkeş, M. 2018: Türkiye’de Gözlenen ve Öngörülen İklim Değişiklikleri, Kuraklık ve Çölleşme Riski. Çağrılı Konferans Sunumu, TAGEM PROJE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI, 12 Şubat 2018 – Saat: 10:00 – 11:00, Antalya.

iklimbu

Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı Kuruldu

Başkanlık enerji verimliliği, iklim değişikliği, çevre ve sürdürülebilirlik alanlarında çalışacak.
Bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan 27 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı kuruldu.
Başkanlık enerji verimliliği dışında, enerjinin çevre, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik alanları ile ilişkili alanlarında da çeşitli görevler üstlenecek.

EİGM’in görev alanında değişiklik

Kararnamenin 38’inci maddesi ile 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin, Enerji İşleri Genel Müdürlüğü’nün görev ve yetkilerini belirleyen 169’ncu maddesinde değişiklik yapılarak, enerji verimliliği alanındaki çalışmalar müdürlüğün görev alanından çıkarıldı.

iklimbu

İklim afetleri raporu: Son 20 yılda on binin üzerinde aşırı hava olayında 525 binden fazla kişi hayatını kaybetti

Polonya’da devam eden Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde çarpıcı bir rapor yayımlandı. Germanwatch tarafından hazırlanan ve küresel iklim afetlerini inceleyen ve riskleri değerlendiren rapor, meteorolojik afetlerin 2017 yılında rekor ekonomik ve sosyal hasara neden olduğunu gözler önüne seriyor: binlerce ölüm ve yaklaşık 375 milyar ABD Doları hasar.

Son 20 yılda ise, 11 bin 500 aşırı hava olayı trilyonlarca dolar hasara ve 525 binin üzerinde ölüme yol açtı. Toplam ekonomik hasar ise 3.47 trilyon ABD Doları. Bu afetlerden en çok hasar gören ilk on ülkenin tamamı az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerden oluşuyor. Ancak bu hasarlar sadece gelişmekte olan ülkeler ile sınırlı değil. Örneğin tropik kasırgalar geçtiğimiz yıl sadece ABD’de 173.8 milyar ABD Doları ekonomik hasar verdi.

iklimbu

Carbon Brief Analizine göre İngiltere Yenilenebilir Enerji Kullanarak, Fosil Yakıt Kullanımında Rekor Düşüş Gerçekleştirdi

2018 yılında, İngiltere’de yenilenebilir enerji kaynaklarından açığa çıkan enerji kullanımı yaklaşık %33 ile rekor kırdı. Nükleer, düşük karbon kaynaklarının kombinasyonuyla, İngiltere’nin 2018 yılındaki üretiminin yaklaşık %53’ü sağlandı. Ayrıca fosil yakıtları kullanımı da tarihte ilk kez bu denli az oldu.

2005’te karbondioksit salınımının zirve yapmasından bu yana temiz kaynaklar ve kişi başına düşen elektrik üretiminin düşüklüğü, yaklaşık olarak 2005’ten beri bu sektördeki karbondioksit salınımının azaltılmasında denk rol oynadı. Bu durum, ekonominin ve nüfusun artmasına rağmen, Birleşik Krallık’taki sera etkisiyle salınan gaz oranının kesilmesini sağladı.

iklimbu

İçinde Bulunduğumuz Durum Ne Kadar Ciddi?

Profesör Nicholas Stern ile yapılan röportajdan bir kesit:
Son yapılan devletlerarası iklim değişikliği panelinin raporuna göre, şu an içinde bulunduğumuz durum ne derecede ciddidir?
Prof. Nicholas Stern: Kesinlikle 19. Yüzyıldaki ortalama global yüzey sıcaklığının zaten 1 derece üstünde olduğumuzu bilerek başlamalıyız, ki bu bizim için iyi bir kıyaslama referansı olacaktır. Ve biz şu anda bile yangınlar, ağır fırtınalar ve hortumlar gibi çok büyük zorluklarla karşı karşıya kalıyoruz. Güncel IPCC raporuna göre 1,5 derecelik farka yaklaşmamız hatta onu geçmemiz söz konusu. Bu raporda ise amaç 1,5 ve 2 derece arasındaki farkları göstermek ve bu farkların insan ırkını, gezegenimizi ve burada yaşayan türleri nasıl etkileyeceğini acı bir şekilde göstermekti.

iklimbu

Dünya Bankası İklim için 200 Milyar Dolar Finansman Sağlayacak

Dünya Bankası Grubu 2021-2025 yılları arasında, İklim Değişikliği Eylem Planı kapsamında 200 milyar dolar düzeyinde finansman sağlayacağını açıkladı. Bu rakam grubun Paris İklim Anlaşması’nın ardından 2016 yılında yayınladığı planda belirlediği ilk hedefin iki kat üstünde. Banka tarafından dün yapılan yazılı açıklamada finansmanın 100 milyar dolarlık kısmının doğrudan Dünya Bankası tarafından, kalan 100 milyar dolarlık bölümün ise Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansı (MIGA) ve özel sektör finansmanının harekete geçirerek sağlanacağı bildirildi.

iklimbu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar