• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Category ArchiveGÜNCEL HABERLER

Kuzey Kutbu’ndaki sıcaklıklar kış şartlarını etkiliyor

Son yıllarda değişen iklime bağlı olarak yaşadığımız kışlar da değişmeye başladı. Bazı seneler hiç kar görmezken bazı seneler de kardan neredeyse evden çıkamaz hale geliyoruz. ABD de benzer bir durumda, ancak çok daha büyük bir ülke olduğundan soğuk kış şartları ülkenin değişik kesimleri değişik şekilde etkiliyor.

Amerikan iklim bilimcilerin Nature Communications’da yayımlanan makalesi ülkenin değişik yerlerindeki kış şartlarının Kuzey Kutbu’ndaki sıcaklıklarla ilgisini araştırıyor. Bu araştırmaya göre ABD’yi doğu ve batı diye ikiye ayırarak incelemek daha tutarlı sonuçlar veriyor. Ülkenin batısındaki kış şartlarının kutup sıcaklıkları ile bir bağlantısı bulunmuyor, hatta Kuzey Kutbu ısındığında Amerika’nın batısında da hafif bir ısınma görünebiliyor.

Atmosferdeki güncel enerji alışverişini kullanarak gelecekteki küresel ısınmayı öngörebilmek

İklim modelleri, 21. Yüzyıl ve sonrasında ki küresel ısınma hakkında bilgi sahibi olma ve gelecek dönemlerin iklimini tahmin edebilmemizi sağlar. İklim modellerinin çıktıları arasında öngördükleri ısınma açısından önemli sayılabilecek farklar vardır. Bu farklar öncelikle modellere girdi olarak verdiğimiz teknolojik, ekonomik ve sosyal verilerden kaynaklanır. Yani iklimin gelecekte nasıl olacağını belirleyen en önemli faktör bizim gelecekte nasıl davranacağımızdır. Bizim nasıl davranacağımız atmosferde ne kadar sera gazı olacağını belirler, atmosferde ne kadar sera gazı olacağı da iklim modellerinin en önemli girdisidir.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar