• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Category ArchiveDÜNYADAN HABERLER

JAPONYA’DA DAHA ÖNCE GÖRÜLMEMİŞ MİKTARDA YAĞIŞ BİNLERCE İNSANIN YAŞADIĞI YERDEN KAÇMASINA SEBEP OLDU

Japonya’da etkili olan Etau Tayfunu beraberinde yüksek miktarda yağış getirdi. Kasırga, tayfun gibi şiddetli rüzgarlara alışık olan ülkede tayfunla beraber gelen şiddetli yağış şaşkınlık yarattı. Olayda 90 000 kişi yaşadığı yeri terk ederken, yaşadıkları yerde mahsur kalmış insanlar da bot ve helikopterlerle kurtarılmaya çalışıldı.

Etau Tayfunu ardından etkili olan felakette Japonya’nın doğu kısmına 24 saat içinde 20 inch (508 mm) ‘ten fazla yağış düştüğü kaydedildi. Bu miktar Japonya’ya normal bir eylül ayı içerisinde düşen toplam yağmurun iki katı. Bazı hava durumu istasyonlarında bu yağış son 40 yılın rekor yağışı olarak kaydedilirken, bazı meteorologlar Etau Tayfunu’nu ‘Son 100 Yılın Olayı’ olarak nitelendirdiler.

DÜNYADAKİ FOSİL YAKITLARIN TAMAMINI YAKMAK ANTARKTİKA’DAKİ BUZULLARIN TAMAMINI ERİTİR

Yapılan son araştırmaya göre dünyadaki fosil yakıtların tamamını yakmak okyanus sularının 50m’den fazla yükselmesine sebep olur. Bu durum ise milyarlarca insanın yaşam alanının sular altında kalması demek.

Almanya’da Potsdam İklim Etkileri Araştırma Enstitüsünde araştırmalarını sürdüren Ricarda Winkelmann, yaptıkları ,ve Science Advances dergisinde yayımlanan, çalışmaları için şöyle diyor: “İlk defa dünyada Antarktika’daki tüm buzulu eritmeye yetecek kadar fosil yakıt olduğunu göstermiş olduk. Tabii ki fosil yakıtların tamamı bir gecede yakılmayacak,; şu ana kadar yaktığımız fosil yakıtlar buzulların erimesine ve buna bağlı olarak dünyanın çehresinin değişmesine sebep oldu ve biz fosil yakıtları yakmaya devam ettiğimiz sürece de değiştirmeye devam edecek. Eğer Antarktika’daki buzulların erimesini istemiyorsak fosil yakıtları çıkarıp yakmak yerine, bulundukları yerde, yeraltında bırakmalıyız.”

FOSİL YAKITLARDAN ÇIKAN KARBONDİOKSİT FAKİR ÜLKELERDE YAŞAYAN İNSANLARIN TABAĞINDAKİ PROTEİNİ NASIL AZALTIYOR ?

Yapılan son bir çalışma yüksek karbondioksit olan bölgelerde yetişen bitkilerin protein değerinin azaldığını gösteriyor.

Özellikle iklim değişikliğini reddeden biliminsanlarının savundukları iddiaya göre “Karbondioksit bitkiler için besin demektir ve bu yüzden de atmosferde fazla olmasında bir sakınca yoktur, aksine yararlıdır.” . Bunu savunan kişiler karbondioksite bağlı küresel ısınmanın sebep olduğu kuraklık, su baskınları, yüksek sıcaklıklar ve ekstrem hava olayları gibi bitkilerin büyümesini ciddi anlamda olumsuz etkileyebilecek faktörleri bir kenara koyup, bitkiler için olumlu etkisi çok az olan ‘yüksek karbondioksit konsantrasyonunu’ olumlu bir durummuş gibi görmeyi ve göstermeyi tercih ediyorlar. Özellikle fosil yakıt endüstrisinin zarar görmesini istemeyen kişiler, gerçekler arasından işlerine gelenleri cımbızla çekerek geri kalanlardan hiç bahsetmeyerek gerçeği çarpıtmaya çalışıyorlar.

KÜRESEL ISINMA HIZ KAZANMAYA DEVAM EDİYOR

Son 15 yıldır yüzey sıcaklığında yaşanan düşüş, bazı medya organlarında (Sydney Morning Herald) belirtildiği gibi küresel ısınmada bir duraklama ya da ara verme gibi bir durum değil, sadece geçici bir yavaşlamadır. İklim bilimcilere göre bu süreçte dünyanın ısı toplama oranında bir değişiklik ya da azalma olmadı.

NOAA’lı bilimadamlarının Science dergisinde yayımlanan araştırmaları, sıcaklık değişimi konusunda küresel sıcaklığa etki edebilecek olan okyanusun ısıyı absorbe etmesi olaylarını da içeren birçok olayı değerlendirdi.

POLONYA’DA KÖMÜR ÖMRÜ KISALTIYOR

Polonya’nın Myslowice şehrinde bir okulda sekreterlik yapan Karolina Zolna, çocukların çok az bir hareketten sonra soluk soluğa kaldıklarını söylüyor. Bundan iki yıl önce Zolna’nın yeni doğan kızı zatürre teşhisiyle dört ay hastanede kalmış. Doktorlar sebebini bulamamış olsa da Zolna bütün bu akciğer problemlerine neden olan şeyin aşikar olduğunu düşünüyor.

Zolna’ya göre sebebi hava kirliliği. Baharın hâlâ soğuk olan ilk günlerinde, Myslowice’nin bacalarından çıkan yoğun duman tabakası şehirdekilerin yaşamlarının kömüre ne kadar bağımlı olduğunu gösterir gibi gökyüzünü pusla kaplıyor. Birkaç kilometre ilerde şehrin ana caddelerinden kırmızı beyaz bacaları gözüken kömürle çalışan enerji santralleri bulunuyor. “İnsanların yaşam alanlarına fazlasıyla yakındalar.” diyor Zolna. “Eğer bunu okuyorsanız çevre kirliliğinin insan sağlığına ne kadar zararlı olduğunu biliyorsunuzdur. Eğer çocuklarınız varsa bu durumun onların sağlığı üzerindeki etkisinden de haberdarsınızdır ve çevremizde solunum problemi yaşayan birçok çocuk var. Benim iki evladımın da akciğerlerinde sorun var.”

ENERJİ TÜKETİM MİKTARLARI KONUSUNDA BEYNİMİZ BİZİ YANILTABİLİYOR:

Kimse enerji tasarrufunun kötü bir şey olduğunu iddia edemez. Tasarruf yaparsak hem daha az fatura öderiz hem de daha az karbon salarak çevremize daha az veriririz. Fakat insanlara gerçek anlamda tasarruf yaptırmak çok da kolay değil; çünkü enerji konusunda beynimiz bizi yanıltabiliyor.

Çevre Psikolojisi Dergisi ( Journal of Enviroenmental Psychlogy)’nde yayımlanan çalışmaya göre insanların geneli bilgisayar ve televizyon gibi günlük kullandığımız aletlerin çok fazla enerji harcadığını düşünüyorlar.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ: HİNDİSTAN’DAKİ SICAK HAVA DALGASI DÜNYA TARİHİNDEKİ EN ÖLÜMCÜL BEŞİNCİ DALGA

Hindistan’da devam etmekte olan kızgın sıcak hava dalgası şimdiye kadar 2300’den fazla insanı öldürerek dünya tarihinde kaydedilmiş en ölümcül beşinci dalga unvanını aldı. Eğer ölü sayısı 2541’i geçerse en ölümcül 4. dalga olarak Hindistan tarihinin en ölümcül dalgası olacak.

Eğer sıcaklık 45.3 C dereceyi aşarsa ve gerekli muson yağmurları gerçekleşmezse ülkenin yerbilimi bakanı yaklaşan felaketi anlatacak söz bulamıyor. Reuters’a göre, Harsh Vardhan; “Devam eden sıcaklık dalgasından dolayı gerçekleşen alışılmışın dışındaki ölün oranları ve muhtemelen gerçekleşmeyecek olan bir diğer muson yağmuru arasında bir bağlantı olmadığı yalanıyla kendimizi kandırmayalım. Bu sadece sıradışı sıcak bir yaz dönemi değil, bu iklim değişikliğidir.” diyor.

ANTARKTİKA’DAKİ BUZ SAHANLIĞI LARSEN B ZAYIFLIYOR

NASA’nın yaptığı son araştırmaya göre 2002’de önemli ölçüde kayıp yaşamış olan buz sahanlığı Larsen B, gittikçe zayıflıyor ve bu yüzyılın sonunda tamamen erimesi bekleniyor.

NASA’da Ala Khazendar önderliğinde çalışan grubun araştırma raporuna göre Larsen B buz sahanlığı eskisine göre daha hızlı hareket ediyor, buzulun üzerinde büyük yarıklar oluşuyor ve buzul bölünerek daha çok parçalı hale geliyor. Ayrıca raporda buzulun gittikçe inceldiği de yer alıyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DÜNYADAKİ CANLI TÜRLERİNİN %16’SININ YOK OLMASINA SEBEP OLABİLİR :

Eğer ülkeler sera gazı salımlarını azaltmazlarsa, dünyadaki her altı canlı türünden birisi yok olma tehlikesi ile karşılaşacak.

Science dergisinde geçen hafta yayımlanan araştırma raporuna göre iklim değişikliği büyük bir nesil tükenme olayına sebep olacak. Biliminsanlarının ‘6.Nesil Tükenişi’ olarak adlandırdıkları bu durum, 65 milyon yıl önce dinozorların yok olduğu dönemden bu yana görülen en büyük nesil tükenme olayı olacak ve ekonomimizi, besin güvenliğimizi ve sağlığımızı olumsuz yönde etkileyecek.

ÇİN’İN KÖMÜRLE ÇALIŞAN TESİSLERİNİ KAPATMASININ KARBON SALIMINA ETKİSİ NE OLUR?

Çin’in kömürle çalışan küçük tesislerini ıskartaya çıkartması, yılda yaklaşık 11.4 milyon metrik ton miktarında, iklimsel ısınmaya sebep olan karbon dioksit salımının kesilmesini sağlıyor. Bu durum son yıllarda Çin’in gaz salımını azalttığı tek durum.

Bu durum, eğer Çin kömür tüketimini kaldırır ve kömürle çalışan en kirli enerji santrallerini kapatırsa olacakların bir göstergesi. Ulusal İstatistik Bürosunun Mart ayı raporuna göre Çin’de, 2014 yılında 3.3 Gigawatt değerinde tesis ya elden geçirildi ya da hurdaya çıkarıldı.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar