• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Yearly Archive2019

Geciken Eylemin Bedeli Ne Olacak?

Okuma süresi 2 dakikadır.

Yeni yapılan bir araştırma Paris Anlaşması’nın hem kısa hem de uzun vadeli hedeflerinin küresel emisyonlar ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisini analiz ediyor.

Paris Anlaşması kapsamında ülkelerin verdiği mevcut taahhütler, küresel sıcaklık artışının yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin altında tutulması için yeterli görülmüyor.

Dolayısıyla, artan iddiaların zamanlaması son derece önemli ve bu nedenle, yeni yayımlanan “Nationally Determined Contributions under the Paris Agreement and the costs of delayed action” adlı yeni bir rapor Paris Anlaşması’nın hem kısa hem de uzun vadeli hedeflerinin küresel emisyonlar ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisini analiz ediyor.

3-9 Mayıs Haftalık: Kirli Hava Türkiye’de 52 bin Kişinin Erken Ölümüne Neden Oldu

Okuma süresi 2 dakikadır.

Geçtiğimiz hafta iklim değişikliği alanında önemli raporlar kamuoyu ile paylaşıldı, farklı kurumlar küresel ısınma ile attığı/atacağı adımlar hakkında açıklamalar yaptı. Bu raporlardan/açıklamalardan en öne çıkanı ise Temiz Hava Hakkı Platformu’nun hazırladığı “Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri: Kara Rapor”u oldu. Rapora göre 81 ilin yarısından fazlası kirli hava soludu, kirli hava 52 bin kişinin erken ölümüne neden oldu. Bu rakam, Türkiye’de trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin yedi katına denk.

Bakan Dönmez’den “Kendi Elektriğini Kendin Üret” Çağrısı

Okuma süresi 1 dakikadır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sosyal medya üzerinden “kendi elektriğini kendin üret” çağrısı yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, twitter hesabından yaptığı ‘Kendi elektriğini kendin üret’ başlıklı paylaşımda, lisanssız elektrik üretimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Lisanssız kurulu güç sınırının bir megavattan 5 megavata yükseltildiğini anımsatan Dönmez, “İşletmeler ya da vatandaşlar lisans alma ya da şirket kurma zorunluluğu olmadan daha fazla elektrik üretebilecek” ifadesini kullandı. Bakan Dönmez, yenilenebilir enerjide Türkiye’nin hızlı yükselişinin devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

TÜREB: “Kapasite artışı rüzgar sektörünü canlandıracak”

Okuma süresi 3 dakikadır.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Hakan Yıldırım, birkaç yıldır küresel anlamda yaşanan ekonomik dalgalanmaların proje finans maliyetlerini artırdığına dikkat çekerek, “Sektördeki yavaşlamanın kapasite artışları ile canlanacağını ve hız kazanacağını düşünüyoruz. Nisan ayı içinde yapılması planlanan YEKA 2 ve Nisan 2020’de alınması planlanan 2 bin MW’lık başvurularla sektör oldukça hareketlenecek ve bir iki yıl sonra yeniden yüksek kapasite artışları gerçekleştirir hale gelecektir” diye konuştu.
TÜREB Başkanı Yıldırım, hızlı büyüme trendine destek olmak için, TÜREB şemsiyesi altında yapıcı bir işbirliği süreci ile karşılıklı diyalogları geliştirme yönündeki çalışmalarına devam edeceklerini belirterek şunları söyledi: “İnşaat izinleri ile ilgili süreçlerin standart hale getirilmesi, kısaltılıp basitleştirilmesi, çelişen mevzuatların RES’ler lehine gözden geçirilmesi, artan finans maliyetlerini azaltacak özel fonların sağlanması öncelikli beklentilerimiz arasındadır.

İklim Biliminde Geçtiğimiz Ay Neler Yaşandı?

Okuma süresi 5 dakikadır.

Her ay iklim bilimciler, iklim değişikliğinin nedenleri ve etkilerini anlamamıza yardımcı olan yeni araştırmalar gerçekleştiriyorlar. Bu araştırmalar, hâlihazırda karşılaştığımız tehditlerin daha net bir resmini çıkarmakla birlikte emisyon oranlarında daha hızlı bir azaltımı gerçekleştirmediğimiz takdirde nelerle karşılaşabileceğimizi gözler önüne seriyor.

İşte iklim biliminde geçtiğimiz Mart ayında yaşananlar:

Ekosistemlere ve Canlı Türlerine Olan Etkileri

Yakın Doğu’nun Dağları Kar Tutmuyor, Su Krizi Güçleniyor!

Okuma süresi 5 dakikadır.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Yakın Doğu’daki dağlık alanlar da bulunduğu bölgenin su kuleleri olarak tanımlanıyor. Su kuleleri bahar döneminde karların erimesiyle aşağıda kalan düzlük bölgelere sağladığı su ile bölgenin ekosistemleri için hayati öneme sahip. *Dr. Yeliz Yılmaz, Prof. Dr. Ömer L. Şen ve Oslo Üniversitesi’nden Kristoffer Aalstad ile birlikte Yakın Doğu’nun su kaynaklarındaki durumu ve kar örtüsü ile olan ilişkisini inceledikleri ve Remote Sensing adlı uluslararası akademik dergide yayımlanan son çalışmasının sonuçlarının hiç de iç açıcı olmadığını söylüyor ve ekliyor: “Karın yerde kalma süresindeki azalma eğilimi devam ederse, 40-60 yıl sonra bölgede kar kalmayabilir.”

Maliye Bakanları İklim Değişikliği Hedeflerini Güçlendirmek İçin Bir Araya Geldi

Okuma süresi 3 dakikadır.

Nisan ayında Dünya Bankası Grubu (WBG) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından düzenlenen Bahar Buluşmaları’nda, 20’den fazla ülkenin maliye bakanları ile bir koalisyon kuruldu ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik kolektif eylemleri destekleyen “Helsinki İlkeleri” olarak bilinen altı ortak ilkeye imza atıldı.

Dünya Bankası Grubu (WBG) ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) 13 Nisan 2019’da gerçekleştirdiği Bahar Buluşmaları’nda, 20’den fazla ülkeden maliye bakanları iklim değişikliğinin etkilerine yönelik daha güçlü kolektif eylemler içeren yeni bir koalisyon başlattı. Yeni kurulan Coalition of Finance Ministers for Climate Action (İklim Eylemi İçin Maliye Bakanları Koalisyonu), özellikle maliye politikası ve kamu maliyesi kullanımı yoluyla ulusal iklim eylemini destekleyen “Helsinki İlkeleri” olarak bilinen altı ortak ilkeye imza attı.

Yeni Analiz: %100 Yenilenebilir Enerji, Mevcut Enerji Sisteminden Daha Ucuz

Okuma süresi 4 dakikadır.

Enerji İzleme Grubu ve LUT Üniversitesi tarafından hazırlanan bir rapora göre, güçlü bir politika çerçevesinin uygulamaya konması durumunda, 2050 yılından önce %100 yenilenebilir enerjiye dayalı küresel enerji sistemine dönüşüm mümkün.

Enerji İzleme Grubu (Energy Watch Group, EWG) ve LUT Üniversitesi, türünün ilk örneği olan bir çalışma gerçekleştirdi. İlk defa negatif emisyon teknolojileri üzerine inşa edilmemiş, uygun maliyetli, tüm sektörleri kapsayan, teknoloji yönünden zengin %100 yenilenebilir enerjiye dayalı bir 1,5 derece senaryosu ana hatlarıyla ortaya koyuldu. Bilimsel modelleme çalışması elektrik, ısınma, ulaşım ve desalinizasyon (tatlı su üretimi için deniz suyunun tuzdan arındırılması) sektörlerinde 2050 yılına kadar toplam küresel enerji dönüşümünü simüle ediyor. 14 bilim insanından oluşan ekibin teknik ve finansal modellemeleri, dört buçuk yıl süren araştırma ve veri toplama sürecine dayanıyor. Analiz, %100 yenilenebilir enerjiye dayanan enerji dönüşümünün, mevcut fosil yakıt ve nükleer enerjiye dayalı sisteme kıyasla daha uygun maliyetli olduğunu ve enerji sektörünün seragazı emisyonlarının 2050’den önce bile sıfırlanabileceğini kanıtlıyor.

Aktivistler Londra’da Hayatı Durduracak

Okuma süresi 2 dakikadır.

İklim değişikliğine karşı hükümetlerin daha fazla adım atması gerektiğini savunan Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) adlı hareketin destekçileri, konunun aciliyetine dikkat çekmek için iki hafta boyunca ulaşım ağını durdurmayı planlıyor.

İngiltere’de yayımlanan The Times gazetesine göre aktivistler ana caddelerde yol kesme eylemleri de yapacak.

BBC Türkçe’nin haberine göre kolluk kuvvetleri ise bu nedenle Londra’da seyahat edecek kişilere ulaşımdaki olası aksamalar nedeniyle erkenden yola çıkmaları tavsiyesinde bulundu.

Prof. Dr. Murat Türkeş: “Sıcak Hava Dalgalarının Etkilerini Çoktan Hissetmeye Başladık”

Okuma süresi 1 dakikadır.

Atatürk Üniversitesi’nde üç gün boyunca süren “Üniversite Gençliği Anadolu’nun Zirvesinde İklim Değişikliğini Tartışıyor” adlı çalıştaya katılan Prof. Dr. Murat Türkeş, sıcak hava dalgalarının etkilerini klimatolojik olarak çoktan yaşamaya başladığımız söyledi.

Atatürk Üniversitesi’nde üç gün süren “Üniversite Gençliği Anadolu’nun Zirvesinde İklim Değişikliğini Tartışıyor” adlı çalıştay düzenlendi. Çalıştay kapsamında Atatürk Üniversitesi Mavi salonda düzenlenen panele konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Murat Türkeş, yağışların yıllık ortalamasında büyük değişimlerin olduğunu söyleyerek, “Biz zaten sıcak hava dalgalarının etkilerini klimatolojik olarak çoktan yaşamaya başladık. Bunu 1985’ten beri yaşıyoruz. Yakında en kötü senaryo oluşacak. Ne gibi iklim olayları ile karşılaşacağımızı öngöremiyoruz. Ve bu noktaya gelirsek artık geri dönüşü olmayacak” dedi.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar