• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Monthly ArchiveOcak 2019

Türkiye’nin küresel emisyonlardaki payı yükseldi

Okuma süresi 1 dakikadır.
Türkiye emisyon artış hızında ilk sıralarda yer aldı.

Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JCR), 2017 yılında tüm dünya ülkelerinde gerçekleşen sera gazı emisyonlara dair çalışmasını yayınladı.

JCR tarafından EDGAR (Emission Database for Global Atmospheric Research) çalışması kapsamında yapılan hesaplamalara ve derlemelere göre 2017 yılında küresel sera gazı emisyonları %1,2 oranında artış ile 37,1 Gigaton (Gt) seviyesinde gerçekleşti.

İstanbul’da yenilenebilir enerji kooperatifi kurulması için ilk adım atılıyor

Yeşil Düşünce Derneği ve Yeryüzü Derneği, İstanbul’da yurttaşların kendi enerjisini kendilerinin ürettiği ve tükettiği, yerel ve demokratik bir enerji üretim-tüketim modelinin işletildiği bir kooperatif kurmak için harekete geçti.

Ücretsiz ve herkesin katılımına açık olan buluşma 8 Şubat Cuma günü saat 19.00-20.00’de Kadıköy Kent Konseyi’nde (Kurbağalıdere Caddesi No: 21, Kadıköy Belediyesi Karşısı) gerçekleştirilecek.

(Yeşil Gazete)
(Yeryüzü Derneği, Yeşil Düşünce Derneği)

Çin’de Aralık ayında kömür üretimi geçen yıla göre yüzde 2 arttı

Okuma süresi 1 dakikadır.

Dünyanın en büyük kömür tüketicisi olan Çin kömürden vazgeçmiyor. İngiliz haber ajansı Reuters’a göre Çin’in 2018 yılı Aralık ayındaki kömür üretimi 2017’nin aynı ayına göre yüzde 2,1 oranında artarak son 3 yılın zirvesine ulaştı. Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından paylaşılan verilere göre Aralık 2018’de üretim 320,38 milyon ton oldu ve Haziran 2015’ten beri en yüksek üretim hacmine ulaşılarak kayıtlara geçti.

Almanya’dan tarihi karar: 2038 yılına kadar kömür tüketimi tamamen terk ediliyor

Okuma süresi 1,5 dakikadır.

Dünya’nın dördüncü büyük ekonomisi ve Avrupa’nın en çok kömür tüketen ülkesi Almanya, 2035 ile 2038 yılları arasında tüm kömür tüketimini sona erdiriyor.

Kömür Komisyonu tarafından alınan karar, ülkede faaliyet gösteren 44 GW kapasiteli kömür termik santrallerin bu tarihe kadar kademeli olarak kapatılması anlamına geliyor. Kurulu gücün yarısından fazlası 2030 öncesi kapatılacak.

Kömür Komisyonu kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu bir kurum. Kurumun aldığı bu kararın uygulamaya geçmesi için hükümet tarafından da kanunlaştırılması bekleniyor.

‘’Deprem gibi iklime karşı da önlem almalıyız’’

Okuma süresi 1 dakikadır.

Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Birpınar özellikle kıyı şehirlerinin iklim riski altında olduğunu kaydetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve Türkiye Cumhuriyeti İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Mehmet Emin Birpınar Antalya’da yaşanan dolayısı ile Twitter hesabı üzerinden paylaşımlarda bulundu.

Birpınar mesajlarında iklim değişikliğinin bir gerçek olduğunu, can almaya başladığını ve bu gerçek ile yaşanmak zorunda olunduğu ifade ederken, depreme nasıl uyum gösterip tedbir alınıyorsa aynı şekilde iklim değişikliğine de uyum gösterilmek zorunda olduğunu kaydetti.

Atmosferdeki karbondioksit artışı hızlanacak

Okuma süresi 1 dakikadır.

Met Office bu yıl en yüksek yıllık artış değerlerinden birinin kaydedileceğini öngördü.

İngiltere meteoroloji kurumu Met Office atmosferdeki karbondioksit miktarının 2019’da, 62 yıldır yapılan ölçümlerdeki en yüksek yıllık artış değerlerinden birine ulaşacağını öngördü.

Kurumun öngörüsüne göre atmosferdeki karbondioksit miktarının yıllık ortalama değeri, 2018’in 2,75 ppm üstünde gerçekleşebilecek ve ortalama aylık değer 411,3 ppm olacak.

“İklim değişikliğine karşı yarışı kaybediyoruz”

Okuması süresi 1 dakikadır.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, iklim değişikliği konusunda uluslararası topluma uyarıda bulunarak, “İklim değişikliği bizden daha hızlı ilerliyor. Yarışı kaybediyoruz.” dedi.
Guterres, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen 49’uncu Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF), BM’nin Facebook hesabından yapılan canlı yayında iklim değişikliğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İklim değişikliğinin zamanın belirleyici konusu olduğunun altını çizen Antonio Guterres, “İklim değişikliği bizden daha hızlı ilerliyor. Yarışı kaybediyoruz. Bu, insanoğlu ve gezegenimiz için trajedi olabilir. Bu eğilimi kesinlikle tersine çevirmek gerekiyor.” diye konuştu.

Avrupa Komisyonu’ndan Çekya ve Slovenya’ya uyarı

Okuma süresi 45 saniyedir.
Gerekçe enerji verimliliğindeki uygulama eksikliği.

Avrupa Komisyonu Çekya ve Slovenya’nın enerji verimliliği konusunda gerekli çabaları göstermediği gerekçesi ile Avrupa Adalet Divanı’na şikayette bulundu.

Komisyon’un şikayetinin gerekçesini bu iki ülkenin Binalar için Enerji Performansı Yönergesi’nin hükümlerine uymamaları oluşturdu.

İlgili yönerge birlik üyesi ülkelerin sınırları içindeki tüm binalar için minimum enerji performansı gereklilikleri oluşturma ve uygulaması ile binaların enerji performansının belgelendirilmesini sağlama, ısıtma ve iklimlendirme sistemlerinin de düzenli olarak denetlenmesini talep etmeyi zorunlu kılıyor.

Dünya Bankası 50 milyar dolarlık iklim finansmanı sağlayacak

Okuma süresi yaklaşık 1 dakikadır.

Dünya Bankası iklim değişikliği ile mücadele için 50 milyar dolarlık yeni finansman planını açıkladı.

Banka tarafından yayınlanan, 2021-2025 yılları arasını kapsayacak İklim Değişikliği Uyum ve Direnç Eylem Planı’na göre iklim değişikliğine uyum ve direnç için sağlanacak finansman ana olarak şu başlıkları kapsayacak.

– En az 30 ülkedeki 250 milyon insanın iklim risklerine karşı daha iyi hazırlanabilmesi için yüksek kaliteli tahmin ve erken uyarı ile iklim bilgi hizmetleri sunacak sistemlerin geliştirilmesi

Aşırı hava olayları 2018’de 225 milyar dolar hasara neden oldu

Okuma süresi 2.5 dakikadır.

Dünya’nın en büyük sigorta şirketlerinden AON’un yayınladığı rapora göre 2018 yılında dünya çapında meydana gelen aşırı hava olaylarının maliyeti 225 milyar ABD doları olarak gerçekleşti. Raporun sonuçları itibarı ile de 2017 ve 2018 yılları aşırı iklim olayları yüzünden en çok hasarın yaşandığı seneler olarak tarihe geçti.


Uzmanlar özellikle iklim değişikliğinin tetiklediği aşırı hava olayları yüzünden kayıp ve hasarların, dolayısı ile maliyetlerin de büyük oranlarda artış gösterdiğini ifade ediyor.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar