• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Daily ArchiveSalı, 08Europe/IstanbulTue, 08 Jan 2019 15:09:15 +0300 8. Ocak 2019

Carbon Brief Analizine göre İngiltere Yenilenebilir Enerji Kullanarak, Fosil Yakıt Kullanımında Rekor Düşüş Gerçekleştirdi

2018 yılında, İngiltere’de yenilenebilir enerji kaynaklarından açığa çıkan enerji kullanımı yaklaşık %33 ile rekor kırdı. Nükleer, düşük karbon kaynaklarının kombinasyonuyla, İngiltere’nin 2018 yılındaki üretiminin yaklaşık %53’ü sağlandı. Ayrıca fosil yakıtları kullanımı da tarihte ilk kez bu denli az oldu.

2005’te karbondioksit salınımının zirve yapmasından bu yana temiz kaynaklar ve kişi başına düşen elektrik üretiminin düşüklüğü, yaklaşık olarak 2005’ten beri bu sektördeki karbondioksit salınımının azaltılmasında denk rol oynadı. Bu durum, ekonominin ve nüfusun artmasına rağmen, Birleşik Krallık’taki sera etkisiyle salınan gaz oranının kesilmesini sağladı.

İçinde Bulunduğumuz Durum Ne Kadar Ciddi?

Profesör Nicholas Stern ile yapılan röportajdan bir kesit:
Son yapılan devletlerarası iklim değişikliği panelinin raporuna göre, şu an içinde bulunduğumuz durum ne derecede ciddidir?
Prof. Nicholas Stern: Kesinlikle 19. Yüzyıldaki ortalama global yüzey sıcaklığının zaten 1 derece üstünde olduğumuzu bilerek başlamalıyız, ki bu bizim için iyi bir kıyaslama referansı olacaktır. Ve biz şu anda bile yangınlar, ağır fırtınalar ve hortumlar gibi çok büyük zorluklarla karşı karşıya kalıyoruz. Güncel IPCC raporuna göre 1,5 derecelik farka yaklaşmamız hatta onu geçmemiz söz konusu. Bu raporda ise amaç 1,5 ve 2 derece arasındaki farkları göstermek ve bu farkların insan ırkını, gezegenimizi ve burada yaşayan türleri nasıl etkileyeceğini acı bir şekilde göstermekti.

Dünya Bankası İklim için 200 Milyar Dolar Finansman Sağlayacak

Dünya Bankası Grubu 2021-2025 yılları arasında, İklim Değişikliği Eylem Planı kapsamında 200 milyar dolar düzeyinde finansman sağlayacağını açıkladı. Bu rakam grubun Paris İklim Anlaşması’nın ardından 2016 yılında yayınladığı planda belirlediği ilk hedefin iki kat üstünde. Banka tarafından dün yapılan yazılı açıklamada finansmanın 100 milyar dolarlık kısmının doğrudan Dünya Bankası tarafından, kalan 100 milyar dolarlık bölümün ise Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansı (MIGA) ve özel sektör finansmanının harekete geçirerek sağlanacağı bildirildi.

Nükleer Enerjiyle Aşılamayacak Eşik: İklim Değişikliği

Bir seneyi daha geride bıraktık. Yeni yıla dair hepimizin umutları, hayalleri var. Fakat bu dünyada yapmak istediklerimiz için önce dünyaya sahip çıkmamız gerek… Geçen ayın gündem konularından Küresel İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP24) sonuç raporu, önceki yılların olanca ağırlığıyla yeni yılın “yapılacaklar listesi” ne girdi. 2030’a kadar karbon emisyonlarının %45 azaltılması, 2050’ye kadar ise sıfırlanması gerekiyor; aksi halde 12 yıl sonra dünyanın fırtınalar, aşırı hava olayları ve sel vakalarının sıklıkla vuku bulduğu bir yere dönüşmesi kaçınılmaz. Lakin piyasanın nimetlerinden faydalanma alışkanlığıyla iklim değişikliğinin önlenmesine yönelik gerçekçi olmayan öneriler ortaya atılırken, küresel ısınmanın ulaştığı safha acil ve radikal bir değişimi gerektirmekte.

İklim Değişikliğini Ciddiye Almanın Zamanı Gelmedi mi?

Tarım ve gıda üretimi, iklim değişikliğine neden olan ve aynı zamanda iklim değişikliğinden en çok olumsuz etkilenen sektörlerin başında gelir. Günlük tartışmalar, çekişmeler, seçim çalışmaları içerisinde iklim değişikliği yeterince gündeme gelmiyor. Siyasiler bu konulara ilgi göstermiyor. Medyanın büyük bölümü iklim değişikliği haberlerine yer vermiyor. Bu konuda duyarlı, dünyadaki gelişmeleri izleyenlerin de çalışmaları, sesi yeterince duyurulmuyor.

MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu’ndan “Küresel ısınmaya karşı düşük karbon salımlı bina yapmalıyız”

MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu küresel ısınmaya bağlı olarak tüm dünyanın ortak sorunu haline gelen iklim değişikliğine karşı herkesin duyarlı olmasını gerektiğini vurgulayarak, inşaat üreticilerin de üzerine düşeni yaparak düşük karbon salımlı binalar yardımıyla buna destek olması gerektiğine değindi.
Altıoğlu, “2018 yılında dünya genelinde binlerce insanın doğrudan ya da dolaylı olarak etkilendiği ve tümüyle çevre tahribatına bağlı sıra dışı hava olayları gerçekleşti. Bu olaylarda 1 milyar dolarlık hasara yol açan 10 adet, 7 milyar dolardan fazla hasara yol açan 4 büyük hava olayı yaşandı. İklim değişikliğiyle birlikte ortaya çıkan çevre sorunlarından 250 milyondan fazla insan doğrudan etkilerken, yüzden fazla ülkede yaklaşık bir milyar insan risk altındadır. Ülkemize de baktığımızda geçtiğimiz yıl yaşanan sıra dışı hava olaylarında sıklık olduğunu ve mevsim normallerinden bağımsız bir şekilde geliştiğini görüyoruz. Dünyamız artık uyarı vermeye başladı ve bizim bu uyarılara kulak vermemiz gerekiyor. Gelecekte yaşanabilir bir dünya bırakabilmemiz için sektör olarak karbon salımı düşük, sınırlı olan enerji kaynaklarımızı daha az tüketen konutlar üretmeliyiz” şeklinde konuştu.

Almanların En Büyük Endişesi İklim Değişikliği

Almanya’da politika, ekonomi, sosyal ve bilim konularda piyasa araştırmaları yapan Yeni Sosyal Araştırmalar ve Cevaplar Enstitüsü (İNSA) “Almanlar 2019 yılında en çok hangi konudan dolayı endişe ediyor” konulu araştırmasının sonuçlarını 02.01.2019 tarihinde yayınladı. Katılımcıların büyük bir bölümünün gelecekle ilgili iyimser oldukları sonucunun çıktığı ankette, iklim değişikliği, dünyadaki istikrar ve güvenlik konusuna oranla Almanlar için en önemli endişe kaynağı olarak listenin ilk sırasında yer aldı. Almanların en çok endişe ettiği düşünülen terör olayları, endişe edilen en önemli konuların ikinci sırasında yer aldı. Küresel göçün en büyük tehdit olarak algılandığı düşünülen Almanya’da mülteciler ve göç sorunu üçüncü derecede endişe verici olarak belirlendi.

Türkiye Uzay Ajansı kuruldu

Bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan 23 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Uzay Ajansı resmi olarak kuruldu.

Kararnameye göre ajansın birincil görevi Cumhurbaşkanınca belirlenen politikalar doğrultusunda Millî Uzay Programı hazırlamak ve programın hayata geçirilmesi için gerekli düzenlemeleri yapmak.

Kararnamenin 4’üncü maddesinin h bendine göre ise ajans çevrenin korunması ve tarımsal verimliliğin tespit edilmesi gibi alanlarda da görev üstlenebilecek.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar