• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Daily ArchivePerşembe, 10Europe/IstanbulThu, 10 Jan 2019 20:27:42 +0300 10. Ocak 2019

Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı Kuruldu

Başkanlık enerji verimliliği, iklim değişikliği, çevre ve sürdürülebilirlik alanlarında çalışacak.
Bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan 27 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı kuruldu.
Başkanlık enerji verimliliği dışında, enerjinin çevre, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik alanları ile ilişkili alanlarında da çeşitli görevler üstlenecek.

EİGM’in görev alanında değişiklik

Kararnamenin 38’inci maddesi ile 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin, Enerji İşleri Genel Müdürlüğü’nün görev ve yetkilerini belirleyen 169’ncu maddesinde değişiklik yapılarak, enerji verimliliği alanındaki çalışmalar müdürlüğün görev alanından çıkarıldı.

İklim afetleri raporu: Son 20 yılda on binin üzerinde aşırı hava olayında 525 binden fazla kişi hayatını kaybetti

Polonya’da devam eden Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde çarpıcı bir rapor yayımlandı. Germanwatch tarafından hazırlanan ve küresel iklim afetlerini inceleyen ve riskleri değerlendiren rapor, meteorolojik afetlerin 2017 yılında rekor ekonomik ve sosyal hasara neden olduğunu gözler önüne seriyor: binlerce ölüm ve yaklaşık 375 milyar ABD Doları hasar.

Son 20 yılda ise, 11 bin 500 aşırı hava olayı trilyonlarca dolar hasara ve 525 binin üzerinde ölüme yol açtı. Toplam ekonomik hasar ise 3.47 trilyon ABD Doları. Bu afetlerden en çok hasar gören ilk on ülkenin tamamı az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerden oluşuyor. Ancak bu hasarlar sadece gelişmekte olan ülkeler ile sınırlı değil. Örneğin tropik kasırgalar geçtiğimiz yıl sadece ABD’de 173.8 milyar ABD Doları ekonomik hasar verdi.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar