• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Monthly ArchiveŞubat 2019

İklim Değişikliği Bulutları Yok Edebilir

Okuma süresi 1 dakikadır.

İklim değişikliğinin, yığın bulut olarak da anılan stratokümülüslerin yok olmasına neden olabileceği bildirildi.

LiveScience’ın haberine göre, karbondioksit seviyelerinin atmosferde milyonda bin 200 parçacığa çıkması halinde, Güneş ışığının yansıtılmasında önemli rol oynayan stratokümülüsler yok olacak.

Bilim insanlarının süper bilgisayar kullandığı model çalışmasında, atmosferde karbondioksit seviyesi milyonda bin 200 parçacığa çıktığında stratokümülüslerin yok olduğu görüldü.

Belçika’da Binlerce Kişi İklim Eylemi için Yürüdü

Okuma süresi 1 dakikadır.

Belçika’nın Gent şehrinde toplanan binlerce kişi hükümetin iklim politikasını eleştirerek, küresel ısınmaya dikkat çekti. Göstericiler arasında 16 yaşındaki ünlü iklim aktivisti Greta Thunberg ve Yeşiller Partisi Genel Başkanı Meyrem Almacı da vardı.

Belçika’da, binlerce kişi Gent şehrinin Sint-Pietersplein meydanında iklim için toplandı. Eyleme Greenpeace ve birçok sivil toplum örgütü de destek verdi. Öğrenciler arasında iklim değişikliği ile mücadele eylemlerinin başlatılmasını sağlayan ve iklim değişikliği ile mücadele konusunda dünyada bir sembol haline gelen İsveçli genç aktivist Greta Thunberg de vardı. Thunberg, “İklim için okul grevi” yazılı pankartıyla ilgi odağı oldu.

AB Düşük Karbon Kriterlerinde Anlaşmaya Vardı

Okuma süresi 1 dakikadır.

AB, yatırımcıların yatırımlarının çevre üzerindeki etkisinin daha fazla farkında olmalarını teşvik etmek için düzenleyici bir çerçeve inşa ediyor.

Romanya Konsey Başkanlığı ve Avrupa Parlamentosu dün, yatırım portföyünün karbon ayakizi hakkında daha fazla bilgi vermeyi amaçlayan yeni bir finansal kriterler kategorisi yaratan öneri anlaşması imzaladı.

Romanya Maliye Bakanı Eugen Teodorovici anlaşma ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Düşük karbonlu ve sürdürülebilir bir ekonomiye geçiş, işimizi nasıl yaptığımızı, paramızı nereye yatırdığımızı yeniden düşünmemizi gerektirir. Bugünkü anlaşma sayesinde, yatırımcıların, iklim bilincine sahip projeler, altyapı ve teknolojiler seçmeleri, böylece sermaye değerlerinin yeşil varlıklara doğru yönlendirilmeleri daha kolay olacaktır.”

İnsanlık Altıncı Büyük Yok Oluşa Neden Oluyor

Okuma süresi 3 dakikadır.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi’nin (İPM) düzenlediği Doğa ve İklim Söyleşileri’nin ikinci konuşmacısı Berlin Doğa Tarihi Müzesi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak görev yapan Emrah Çoraman oldu. “Antroposen’in Geleceği: İklim Değişirken Genler, Türler, Ekosistemler” başlıklı söyleşide konuşan Çoraman, “İnsan tarafından yapılan doğa tahribatı ve iklim değişikliği türlerin yok oluş hızını arttırdı, bu da altıncı büyük yok oluşa neden oluyor” dedi.

Fransa 2050’ye Kadar Karbon Nötr Olmayı Hedefliyor

Okuma süresi 3 dakikadır.

Fransa hükümeti 2050 yılına kadar karbon nötr olacaklarına dair yasa önerisinde bulundu. Ancak bu değişikliğin nükleer enerjiye olan bağımlılığı artırma ihtimali çevre hareketini endişelendiriyor.

Fransa hükümeti 2050 yılına kadar karbon nötr olacaklarına dair bir yasa önerisinde bulundu. Ekonomik, sosyal ve çevre meclislerine 7 Şubat’ta gönderilen yasa önerisi kabul edilirse, Fransa:

2050 yılı için hedefledikleri seragazı emisyon miktarını 1990 yılına göre dörtte bir oranda azaltacak.
2025-2035 yılları için nükleer enerjinin payını %75’ten %50’ye düşürme hedefini erteleyecek.
Enerji tüketimini ulusal düzeyde azaltmak adına verilen taahhüdünü geri alacak. 2030 yılına kadar enerji tüketimini %20 azaltmayı hedeflerken, bu oran %17’ye gerileyecek. 2050 yılına kadar amaçlanan %50 azaltım hedefi ise aynı şekilde kalacak.
Enerjide fosil yakıt kullanımını 2030 yılına kadar %30 düşürerek %40 oranına ulaştıracak.
Değişiklere yol açacak yasa tasarısı Mart ayında bakanlar kuruluna, Nisan ayında parlamentoya sunulacak. Avrupa İklim Vakfı (European Climate Foundation) CEO’su Laurence Tubiana, Twitter üzerinden “2050 yılı için hedeflenen karbon nötr yasasını görmekten memnun” olduğunu belirtmiş, ancak bu hedef için belirlenen politikaların belirsizliğini vurgulamıştı.

Hindistan hava kirliliği ile mücadele için 12 milyar dolar teşvik sağlayacak

Hindistan yönetimi ülkedeki hava kirliliği ile mücadele için yeni bir teşvik programını devreye soktu.

Hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre elektrik üretim santrallerinin sülfür emisyonlarını azaltmak ve elektrikli araçlara yönelik altyapının geliştirilmesi için 885 milyar Rupi (12,4 milyar ABD Doları) kaynak sağlanacak.

Bu kaynağın 835 milyar Rupilik bölümü elektrik üretim santralleri için, 50 milyar Rupilik bölümü de 70 farklı şehirdeki elektrikli araç altyapısı için kullanılacak.

Türkiye 2018’de, 1971’den Beri En Sıcak İkinci Yılını Yaşadı

Okuma süresi 2 dakikadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı “2018 Yılı İklim Değerlendirmesi”ne göre, Türkiye geçtiğimiz yıl 1971’den bu yana en sıcak ikinci yılı yaşarken, yağışlar ise uzun yıllar ortalama değerlerinin yaklaşık %15 üzerine çıktı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) “2018 Yılı İklim Değerlendirmesi” bültenini yayımladı. Klimatoloji, Hidrometeoroloji, Meteorolojik Afetler ve Zirai Meteoroloji Şube Müdürlüklerinin ortak hazırladığı çalışmada geçtiğimiz yılla ilgili sıcaklık ve yağış gözlemleri 1981-2010 iklim periyodundaki normaller ile karşılaştırıldı. Türkiye genelinde gerçekleşen aşırı sıcaklık ve yağış durumları, bölgesel sıcaklık ve yağış değerlendirmeleri ile havzalara göre yağış değerlendirmeleri ve yağışlı gün sayıları ile ilgili değerlendirmelerin yer aldığı çalışmada ayrıca 2018 yılının kısa bir kuraklık değerlendirmesi yapılıyor ve aşırı hava olay istatistikleri paylaşılıyor.

Göletler Ormanlık Alanlardan Daha Fazla Karbon Emebilir

Okuma süresi 2 dakikadır.

Ormanlık alanlardan daha fazla karbon emebilen göletlerin bahçenizdeki iklim değişikliği ile nasıl mücadele edebileceklerini gösteren yeni bir araştırma, göletlerin karbon döngüsündeki ve iklim değişikliği ile mücadeledeki önemini ortaya koyuyor.

Antarktika’dan tropik bölgelere, dünyanın kıtalarındaki ve adalarındaki tüm bitki ve hayvanlar için en yaygın habitat olan göletler Alplerde buzulların yüzeyinde, ekvator ormanlarının derinliklerinde ya da şehrin ortasında, hatta Mars’ta da bulunabilirler.

Rüzgarda rekabet kızışıyor

Okuma süresi 2 dakikadır.

Bloomberg NEF tarafından yayınlanan son verilere göre, rüzgar enerjisinde küresel ölçekte hali hazırdaki projelerin devreye girmesiyle 2019’da kurulu gücün yüzde 32 gibi yüksek bir artışla 60 GW’a çıkması bekleniyor.
2017 yılında rüzgar türbini üreticileri 47 GW yeni kapasite yaratırken bu rakam 2018’de 45 GW olarak gerçekleşti. 2018 yılında Kuzey ve Güney Amerika’da toplam 11.7 GW, Türkiye ve Rusya dahil Avrupa’da 8.5 GW, Afrika ve Ortadoğu’da 1 GW rüzgar santrali tesis edilirken, Asya bölgesinde 24.2 GW’lık bir kapasite yaratıldı.

2023 Türkiye’sinde en ucuz elektrik üretim kaynağı rüzgar ve güneş olacak

Okuma süresi 3 dakikadır.

SHURA Enerji Dönüşüm Merkezi’nin ‘’Türkiye’de Enerji Dönüşümü: Yatırımlar ve Fırsatlar’’ serisinin ikinci etkinliği 12 Şubat 2019 günü İstanbul’da gerçekleştirildi.

‘’Türkiye’nin Enerji Dönüşümünde Kısa Vadeli Yatırımları Hızlandırmak için Uzun Vadeli https://yesilekonomi.com/wp-content/uploads/2018/10/almanya-ruzgar-gunes.jpgÇözümler’’ başlıklı toplantı SHURA ile Bloomberg New Energy Finance (BNEF) işbirliği ile gerçekleştirildi.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar