• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Daily ArchivePazar, 03Europe/IstanbulSun, 03 Feb 2019 19:16:28 +0300 3. Şubat 2019

WWF: İklim değişikliği karşısında sulak alanlarımızı korumak zorundayız

Okuma süresi 3 dakikadır.
Her yıl 2 Şubat tarihi, sulak alanların önemi hakkında küresel farkındalık yaratmak için Dünya Sulak Alanlar Günü olarak kutlanıyor. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), bu yıl Dünya Sulak Alanlar Günü’nde iklim değişikliğiyle birlikte dünyada ve Türkiye’de yaşanan sulak alan kaybına dikkat çekiyor

Tropikal ormanlarla birlikte yeryüzünün en fazla biyolojik üretim yapan ekosistemleri olan sulak alanlar, yüksek karbon depolama özellikleriyle iklimin düzenlenmesinde önemli bir rol oynuyor. Örneğin, turbalıklar, topraktaki karbonun %42’sini depoluyor. Tuzlu bataklıklar ve kum tepeleri, fırtınalara karşı koruma sağlıyor. Kıyı sulak alanları, kıyı çizgisini sabitliyor, dalgaların ve fırtınanın şiddetini azaltarak kıyı bölgelerde yaşayan halkı sel, su baskını gibi can ve mal kaybına yol açan felaketlerden koruyor. Sulak alanlar aynı zamanda, su döngüsünü destekliyor, suyu arıtıyor, yeraltı suyu kaynaklarını besliyor ve tarım arazilerinin verimliliğini artırıyor.

Çin güneşteki sınırlamayı derinleştirecek

Okuma süresi 1 dakikadır.
Teşvik bütçesi 2 milyar dolar gerileyebilecek.

Geçtiğimiz yıl 31 Mayıs tarihinde ani bir kararla güneş enerjisinde yeni kurulu güç artışının sınırlandığı Çin’de, 2019 için de ciddi sınırlamalar getirilebileceği bildirildi.

PV Magazine tarafından Çin Ulusal Enerji İdaresi’nden ismi açıklanmayan bir kaynağa dayandırılan habere göre Çin yönetimi çatı üstü güneşte 2019 için 3 GW’lık bir kurulu güç artış sınırı getirmeyi planlıyor.

Almanya’nın güneş elektriği gücü 2018’de 3 GW’a yakın artış gösterdi

Okuma süresi 1 dakikadır.
2018 sonu itibari ile kümülatif güç 46 GW’a yaklaştı.

Almanya’nın güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 2018’in Aralık ayında 376,571 MW artış gösterdi.

Almanya Federal Ağ İdaresi (Bundesnetzagentur) tarafından açıklanan verilere göre 2018’in tamamındaki artış 2,960 MW’a ulaştı.

Bu rakam bir yıl önceki büyümenin %68 oranında üstünde olurken, ülke 2013 yılında belirlediği güneş enerjisinde yıllık 2,5 GW’lık ek kapasite hedefine ilk kez ulaşmış oldu.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar