• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Daily ArchiveSalı, 05Europe/IstanbulTue, 05 Feb 2019 14:55:19 +0300 5. Şubat 2019

Londra Üniversitesi Akademisi: Avrupalı Yerleşimciler İklim Değişikliğine Neden Oldu

Okuma süresi 2 dakikadır.
Bilim insanlarınca yapılan yeni bir araştırmada, Amerika kıtasına ulaşan Avrupalı yerleşimcilerin, çok sayıda ölüm ve hastalığa sebebiyet vererek küresel iklim değişikliğine neden oldukları savunuldu.

İngiltere’deki Londra Üniversitesi Akademisi (UCL) tarafından yapılan çalışmaya göre, Avrupalıların Güney ve Kuzey Amerika kıtasında 100 yıl içinde yaklaşık 56 milyon yerliyi öldürmeleri, büyük tarım alanlarının terk edilmesine ve yeniden ağaçlandırmaya neden oldu.

İklim Değişikliği Bebeklerin Kalbini Etkileyebilir

Okuma süresi 1 dakikadır.
Bilim insanları, hamilelik sırasında küresel iklim değişikliğinden kaynaklanan etkilere maruz kalmış bebeklerin kalp rahatsızlığıyla doğma riski taşıdığı uyarısında bulundu.

Yapılan bir bilimsel çalışma, hamilelik sırasında bebeklerin iklim değişikliğinden etkilenerek kalp rahatsızlığıyla doğabileceğini ortaya koydu. AA’nın CNN kaynaklı haberine göre; sonuçları Journal of the American Heart Association dergisinde yayımlanan çalışmada, kadınların hamilelik sırasında iklim değişikliğinin tetiklediği yüksek sıcaklıklara maruz kalmaları nedeniyle 2025 ve 2035 yılları arasında çok sayıda bebeğin kalp rahatsızlığıyla doğma riskinin bulunduğu belirtildi.

ABD “Kutup Girdabına” Teslim Oldu

Okuma süresi 1 dakikadır.
ABD’de son 25 yılın en soğuk günleri yaşanıyor. ABD’nin orta batı eyaletlerini vuran ve “kutup girdabı” olarak adlandırılan soğuk hava dalgası nedeniyle 12 kişi hayatını kaybetti.

ABD’nin orta batı eyaletlerini vuran soğuk hava dalgası “kutup girdabı” hayatı olumsuz etkiliyor. Dondurucu soğuklar nedeniyle 12 kişi hayatını kaybederken, 2.500 uçuşun iptal edildiği, 10 eyalette posta hizmetlerinin durduğu, okullarda eğitime ara verildiği belirtildi.

İzmir’den Yeni İklim Projesi: 2050 ve 2100 Yılları İçin İklim Senaryoları Oluşturulacak

Okuma süresi 4 dakikadır.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2050 ve 2100 yıllarına ait iyimser ve kötümser iklim senaryoları ile modellerini ortaya koyacağı yeni bir proje için harekete geçti. Çevre Bilimci Dr. Nuran Talu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yoğun iklim değişikliğiyle mücadele projelerini yakından incelediklerini belirterek, “Ne Ankara’nın ne de İstanbul’un iklim değişikliğiyle ilgili eylem planı var. İzmir bu konuda çok büyük yol aldı” diye konuştu.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar