• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Daily ArchivePazartesi, 11Europe/IstanbulMon, 11 Feb 2019 15:47:22 +0300 11. Şubat 2019

Yenilenebilir enerjinin payı yüzde 44.19’a yükseldi

Okuma süresi 1 dakikadır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’nin toplam elektrik tüketimi Ocak 2019 itibariyle 25 milyar 368 milyon 790 bin kWh seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde toplam elektrik üretimi ise 25 milyar 478 milyon 143 bin kWh oldu.
Aynı dönemde yenilenebilir enerjiye dayalı elektrik üretiminin payı yüzde 54 artarak yüzde 44.19’a yükseldi. Yerli kömür dahil edildiğinde ise yerli kaynakların elektrik üretimindeki payı Ocak 2019 itibariyle yüzde 59.88 seviyesine ulaştı. Bu oran geçen yılın aynı döneminde yüzde 44.58 olarak gerçekleşmişti.

Deniz üstü rüzgar santralleri rekabetçi hale geliyor

Okuma süresi 3 dakikadır.
İngiltere ve İrlanda enerji piyasalarında analiz, raporlama ve danışmanlık hizmetleri sunan Cornwall Insight adlı kuruluşun tahminlerine göre, offshore (deniz üstü) rüzgar santralleri kurulum ve enerji üretim maliyetleri açısından 2028 yılına kadar onshore (kara) rüzgar santrallerini rekabette geri bırakabilir.
Raporda, Offshore rüzgar teknolojilerinin hızlı geliştiğine ve maliyetlerin düştüğüne ayrıca iletim kayıplarının ve bağlantı ücretlerinin gerilemeye başladığına dikkat çekildi.

İklim Değişikliği Okyanusların Rengini Değiştiriyor

Okuma süresi 3 dakikadır.

ABD’deki MIT Üniversitesi’nin (Massachusetts Institute of Technology) yeni bir çalışması, önümüzdeki yıllarda iklim değişikliğinin okyanus bölgelerinin rengini etkileyeceğini tespit ediyor. Çalışma, okyanus yüzeylerinin büyük kısmının, 21. yüzyılın sonuna kadar renk değiştireceğini söylüyor.

İklim değişikliği dünya okyanuslarında fitoplanktonda önemli değişikliklere neden oluyor. Yeni bir MIT çalışması da önümüzdeki yıllarda bu değişimlerin okyanusun rengini etkileyeceğini ve mavi bölgeler ile yeşil alanları yoğunlaştıracağını tespit ediyor. Uydular, renk tonlarındaki bu değişiklikleri tespit etmeli ve deniz ekosistemlerinde geniş çaplı değişikliklere karşı erken uyarı sağlamalı.

Denizli’nin İklim Değişikliği Eylem Planı Taslağı Hazır

Okuma süresi 2 dakikadır.

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver” projesi kapsamında hazırlanan Denizli İklim Değişikliği Eylem Planı taslağı tamamlandı. Haziran ayında hazır olacak Eylem Planı, Bursa ve İstanbul’un ardından Türkiye’de 3. olacak.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli’de küresel iklim değişikliğinin etkileri ve bu etkilerin neden olacağı olumsuzlukların azaltılması ve bunlara uyum hedefiyle başlattığı “İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver” projesi kapsamında Denizli İklim Değişikliği Eylem Planı taslağını tamamladı. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin koordinatörlüğünde Eylül 2017’den beri Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen projede, yerel paydaşların katılımları ile çalıştaylar, vatandaşa ve öğrencilere farkındalık eğitimleri, belediye personeline yönelik kapasite oluşturma eğitimleri gerçekleştirildi. Haziran ayında hazır olacak Denizli İklim Değişikliği Eylem Planı, Bursa ve İstanbul’un ardından Türkiye’de 3. olacak.

Hindistan’da 12 GW’lık güneş enerjisi planı onay sağladı

Okuma süresi 2 dakikadır.
Projeler kamu binalarının öz tüketimi için yerli üretim ekipmanlarla inşa edilecek.

Hindistan Parlamentosu ülkedeki kamu binalarının öz tüketiminin karşılanması amacı ile 12 GW’lık güneş enerjisi projesi geliştirilmesini içeren plana onay verdi.

Hindistan hükümeti tarafından geliştirilen planın en önemli kısmını bu projelerin tamamen Hindistan’da üretilecek güneş paneli ve hücreleri ile inşa edilme zorunluluğu oluşturuyor.

Ülke yönetimi bu sayede yerli güneş enerjisi sanayisini desteklemek ile birlikte kurulum döneminde yıllık 60 bin, kurulum sonrasında ise 25 yıl boyunca 18 bin kişilik istihdam sağlanabilmesini hedefliyor.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar