• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Daily ArchiveÇarşamba, 13Europe/IstanbulWed, 13 Feb 2019 15:49:41 +0300 13. Şubat 2019

Isınan bir Gezegen

Okuma süresi 4 dakikadır.

Yeşil Gazete yazarı Ali Serdar Gültekin, yazısında küresel iklim değişikliğinin önemli noktalarına değişik bir bakış açısıyla yaklaşmış.

“Isınan bir gezegende eski usullerle güç üretilmeye devam edebilir mi? Spoiler olacak ama hayır. Bunu biraz açmak istiyorum. Bu yazıyı neden yazdığıma gelirsek de, yakın zamanda The Guardian’da çıkan bir haber beni buna itti.

Takip edenler biliyordur, Avustralya bu sene yanıyor. Kıtanın kışında başlayan kuraklık ve ardından gelen sıcak dalgası, kıta tarihinde rekor üzerine rekor kırıyor. Kömür yakmaya bayılan elektrik güç sistemleri de iflasın eşiğine gelmiş durumda. Sorun, iklim değişikliği konularının tamamında olduğu gibi bir çeşit sarmal şeklinde genişliyor. Aşırı sıcaklar elektrik talebini artırıyor, elektrik üreten serbest piyasadaki dev şirketler bu talebi karşılayamıyor, termodinamik elektrik üretim sınırlarını zorluyor, sonuç olarak aynı kapasitenin üretilebilmesi için daha çok kömür yanıyor ve hava daha da ısınıyor.

Avustralya’da 500 bin inek 7 yıl süren kuraklıktan kurtuldu, selde öldü

Okuma süresi 1 dakikadır.

Avustralya’nın Queensland eyaletinde yedi yıl süren kuraklıktıktan sonra şiddetli yağışların yol açtığı selde yaklaşık 500 bin ineğin telef olduğu bildirildi.

Sel sularının çekilmeye başlamasından sonra ortaya çıkan hayvan leşlerinin bölge halkının sağlığı için tehdit oluşturabileceği belirtiliyor.
Eyalet Başbakanı Annastacia Palasczuk, “İnsanlar yıllarca kuraklık yaşadıktan sonra bir anda kendilerini, daha önce hiç görmedikleri boyutta büyük bir doğal afetin içinde buldular” dedi.

TÜREB: “Rüzgara 2018’de 650 Milyon Dolarlık Yatırım Yapıldı”

Okuma süresi 3 dakikadır.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) altı ayda bir yayımladığı rapora göre 2018 yılında rüzgar sektöründe 497 MW kurulu güç ile 650 milyon dolarlık yatırım hayata geçirildi. Türkiye’nin toplam rüzgar kurulu gücü ise 7369 MW’a ulaştı. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Ataseven ise “2018 yılında rüzgar sektöründe 650 milyon dolarlık yatırımı hayata geçirmemiz, zor koşullara rağmen neler başarabileceğimizi bir kez daha gösterdi” dedi.

TARSİM’den Çiftçilere İklim Değişikliği Uyarısı: “Sigortanızı Yaptırın”

Okuma süresi 2 dakikadır.

Malatya’nın en önemli ekonomik girdilerinden olan kayısıda oluşabilecek don ve benzeri hasarlara karşı, çiftçilerin Şubat sonuna kadar tarım sigortalarını yaptırabilecekleri açıklandı.

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından yapılan açıklamada, Türkiye genelinde kayısı ürünü için poliçe tanzimlerinin büyük bir kısmının Şubat ayı sonuna kadar sona ereceği hatırlatılarak, üreticilerin %67’ye varan devlet desteğinden faydalanmaları için Tarım Sigortalarını yaptırmaları konusunda uyarıda bulunuldu. Üreticilerin kayısı için son günü beklemeden bir an önce sigortalarını yaptırmaları gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt olunması ya da kaydın güncellenmesi gerektiği, sonrasında ise Tarım Sigortası poliçesi düzenlemeye yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla, sigortanın kolaylıkla yaptırılabileceği bildirildi.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar