• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Monthly ArchiveMart 2019

Yaşayan Gezegen Raporu 2018

Okuma süresi 2 dakikadır.

(Rapor 30 Ekim 2018’de yayınlamıştır.)

Dünya Biyolojik Çeşitlilik Kaybıyla Alarm Veriyor!
WWF – Dünya Doğayı Koruma Vakfı ve Londra Zooloji Derneği’nin ortaklaşa hazırladığı ‘Yaşayan Gezegen 2018 Raporu’ yayımlandı. Rapora göre doğa, biyolojik çeşitlilik açısından tüm dünyada alarm sinyalleri veriyor. Türkiye de canlı türleri için cazip bir coğrafya olmaktan hızla uzaklaşıyor.. Küresel düzeyde tehlike altında olan türlerin ülkemizdeki sayısı 2008 yılında 131’ken, bugün yaklaşık 400’e çıktı.
WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) ve Londra Zooloji Derneği’nin Yaşayan Gezegen 2018 Raporu açıklandı. 1998 yılından bu yana, iki yılda bir hazırlanan, Yaşayan Gezegen Raporu, gezegenimizin sağlığını ve küresel biyolojik çeşitliliğin güncel durumunu ortaya koyuyor. Raporun ilk basımından 20 yıl sonraki özel sayısında insanlığın dünyamızın sağlığı üzerindeki etkisi 50’den fazla uzmanın katkısıyla ortaya konuldu.
‘Büyük İvme’ çağında yaşıyoruz
Raporda, giderek artan tüketim ve bunun sonucunda yükselen enerji, arazi ve su talebinin dünyamızı, Antroposen Çağ olarak adlandırılan yeni bir jeolojik çağa sürüklediğine, dünya tarihinde ilk kez tek bir türün, yani insanın gezegen üzerinde bu denli güçlü bir etki yarattığına dikkat çekiliyor. “Büyük İvme” adı verilen bu hızlı değişim, bugüne dek insan açısından pek çok fayda sağladı. Bu süreçte doğa da, modern toplumun yapı taşlarını oluşturan çok sayıda hizmet sundu ve sunmayı sürdürüyor. Doğanın bugün küresel anlamda ekonomik faaliyetlere sağladığı yıllık katkı yaklaşık 125 trilyon Amerikan Dolarını buluyor. Ancak bugün doğadaki biyolojik çeşitlilik yok olma sinyalleri veriyor.
Bulgular, biyolojik çeşitlilikteki azalmayı tetikleyen en önemli etmenlerin aşırı kullanım ve tarımsal faaliyetlerin yanı sıra istilacı türler, plastik kirliliği, avcılık, balıkçılık, tarımsal kirlilik, barajlar, yangınlar ve madencilik gibi etkenler olduğunu gösteriyor. İklim değişikliğinin de şimdiden ekosistem, tür ve hatta genetik düzeyde etkili olmaya başladığı vurgulanıyor.
Son 44 yılda canlı popülasyonları yüzde 60 azaldı
Yaşayan Gezegen Raporu kapsamında hazırlanan Küresel Yaşayan Gezegen Endeksi, 4 bini aşkın memeli, kuş, sürüngen ve amfibi türüne ait bilgileri içeren Yaşayan Gezegen Veritabanı’ndan alınan 16 bin 700’den fazla popülasyona dayanarak oluşturuldu. Rapor, endeks verilerinden hareketle doğadaki kaybın büyüklüğünün altını çizerek; canlı türlerinin popülasyonlarında yüzde 60’lık genel bir düşüş olduğuna dikkat çekiyor.
Türkiye’nin Yaşayan Gezegen Endeksi de hızla düşüyor
Yaşayan Gezegen Endeksi’nde Türkiye’de görülen yaklaşık 57 türe ait toplam 107 popülasyon verisi de yer alıyor. Türkiye coğrafyasının büyük bir bölümü, küresel düzeyde önemli üç biyoçeşitlilik sıcak noktasının birleşim kümesi içinde: Kafkasya, Akdeniz veİran-Anadolu. Bu coğrafyayı, 160’ın üzerinde memeli, 460’dan fazla kuş, üçte biri endemik 10 bini aşkın bitki, 364 kelebek, 141 sürüngen ile çift yaşamlı ve 405 balık türü ile paylaşıyoruz. Ancak dünyadaki genel eğilim doğrultusunda Türkiye’de de, Ekolojik Ayak İzi büyürken (1996’da 1,2 dünyaya eşit iken bugün 1,9 dünya seviyesinde) Yaşayan Gezegen Endeksi düşüyor. Kuruyan göl, kirlenen akarsu haberleri artıyor. Yani ülkemiz biyolojik çeşitlilik açısından cazip bir coğrafya olmaktan giderek uzaklaşıyor. Rapor geçtiğimiz yüzyıla kadar coğrafyamızda görülen leopardan, halen Birecik’te gözetim altında varlığını sürdürebilen kelaynaklara; özverili çabalarla korunan deniz kaplumbağalarından nadir deniz memelisi Akdeniz fokuna pek çok örnekten hareketle ülkemizde de aşağı doğru bir seyir izleyen Yaşayan Gezegen Endeksi’ni tersine çevirmek için atılabilecek adımlara yer veriyor.
Uğur Bayar: ‘İnsanın varlığı doğal kaynaklara bağlı, hızla harekete geçmeliyiz’
Yaşayan Gezegen 2018 Raporu”nu değerlendiren WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar şunları söyledi: “İnsanın varlığını sürdürebilmesinin doğal kaynaklara bağlı olduğu gerçeği her geçen gün daha net bir şekilde ortaya çıkıyor. Buna rağmen doğayı endişe verici derecede tahrip etmeye devam ediyoruz. Bizler bu gidişatı tersine çevirebilecek son nesiliz. Hızla, uluslararası düzeyde harekete geçerek doğayı ve biyolojik çeşitliliği koruyacak önlemler almamız gerek. Bu rapor, önümüzdeki birkaç yılda yapacaklarımızın dünyanın geleceğini belirleyeceğini gösteriyor. Henüz geç kalmadığımızı, hâlâ yapabileceğimiz şeyler olduğunu da… Türkiye’nin de bu konuda atılan uluslararası adımlara destek olması ve ulusal kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlayan politikalar geliştirerek uygulaması gerekiyor.”

“Dünyanın en verimli rüzgar türbini Türkiye’de üretiliyor”

Okuma süresi 3 dakikadır.

Küçük ve verimli rüzgar türbini üretiminde, ABD’nin dışında Türkiye’yi ikinci üretici ülke konumuna getiren Halbes Enerji, yüzde 78 olan yerlilik oranını yeni teknolojiyle yüzde 90’ın üzerine taşıdı.
En küçük rüzgarda bile elektrik üretme yeteneğine sahip türbinlerin Türkiye için büyük avantaj sunduğunu belirten Halbes Enerji Genel Müdürü Haluk Deda, herkesin kendi enerji ihtiyacını kendisi üretmesi için küçük ve orta ölçekli türbinler geliştirdiklerini bildirdi.

İklim Değişikliğinin Yükünü Neden Atlas Taşıyor?

Okuma süresi 2 dakikadır.

İklim Haber, Greta Thunberg’in çağrısına cevap veren ve geçtiğimiz hafta okulu kırarak Bebek Parkı’nda eylem yapan Atlas Sarrafoğlu’nun neden iklim değişikliğinin yükünü taşıdığına dair bir video hazırladı.

11 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu, geçtiğimiz Cuma günü (15 Mart 2019) Greta Thunberg’in iklim grevi çağrısına cevap vermiş, okulu kırarak Bebek Parkı’nda arkadaşlarıyla beraber tarihin en büyük kitlesel hareketlerinden birine katılmıştı. İklim Haber’de Atlas’ın neden iklim değişikliğinin yükünü taşıdığına dair bir video yayımladı.

Idai Tropikal Fırtınası Afrika’nın Güneydoğusunda Etkili Oldu: 100 binden Fazla Kişi Tehlike Altında

Okuma süresi 2 dakikadır.
Idai Tropikal Kasırgası nedeniyle Mozambik’te can kaybının 1000’i geçebileceği açıklandı. Komşusu Zimbabve’de ise şu ana kadar 98 kişi yaşamını yitirirken, 217 kişiden ise haber alınamıyor.

Afrika’nın güneydoğusunu vuran Idai Tropikal Kasırgası, geçtiği yerlerde ciddi can kaybı ve hasara neden oldu Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi, kasırga nedeniyle 1000’den fazla kişinin hayatını kaybetmiş olabileceğini açıklarken, Zimbabve’de ise 200 kişi kayıp.

Konda: Türkiye’deki Çevre Sorunlarında Hava Kirliliği Birinci Sırada

Okuma süresi 3 dakikadır.

Konda’nın araştırmasına göre Türkiye’de en çok dert edilen çevre sorun hava kirliliği. Hava kirliliği aynı zamanda yaşanılan yerde insanların hayatını en çok etkileyen sorun olarak ifade ediliyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan bir rapor da termik santralların olduğu bölgelerde hava kirliliğinin artarak devam ettiğini ortaya koymuştu.

Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin yaptığı Çevre Bilinci ve Çevre Koruma temalı Konda Barometresi kamuoyuna açıklandı. Araştırma, çevre sorunları, çevre konusunda öncelikler, iklim değişikliği ve enerji konularında sorular ile Türkiye’nin meseleye bakış açısını yansıtıyor. Araştırma, Türkiye genelinde 2595 kişi ile yüz yüze yapılan görüşmelerden elde edilen veriler ile geçtiğimiz sene Mart ayında yapıldı. İklim Haber de araştırmaya katılmış, “Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı ve Enerji Tercihleri”ni geçtiğimiz yıl Dünya Çevre Günü’nde yayımlamıştı.

İzmir’in 2050 Planı Hazır

Okuma süresi 3 dakikadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, değişen iklim koşullarına karşı bir “eylem planı” hazırladı. 2050-2100 dönemine ait iyimser ve kötümser iklim senaryolarının yer aldığı çalışmada, sıcaklıkların artacağı ve yağışların azalacağı tahminiyle, yağmur bahçeleri ile çatı bahçelerinin oluşturulması, refüjlerin ve kaldırımların su tutma hendekleri şeklinde tasarlanması, çim ve okaliptüs ağaçları yerine yerel bitki türlerinin tercih edilmesi gibi öneriler sıralandı.

Küba, Küresel Isınmanın Oluşturacağı Tehditleri Anayasasında Kabul Ediyor

Okuma süresi 2 dakikadır.

Küba; kasırgalar, kuraklık yoğunluğunun artması ve deniz seviyesinin giderek yükselmesi ile birlikte küresel ısınmayla mücadeleyi anayasa kapsamına aldı.

Küba’nın, anayasasında iklim değişikliği ile mücadeleye yer vermesi bilim dünyasında farklı tepkilere yol açtı. Şubat ayının sonlarında seçmenler Küba’da “çevrenin korunmasını ve insan türünün hayatta kalmasını tehdit eden küresel ısınmaya karşı mücadeleyi teşvik etmeyi” içeren yeni bir anayasa değişikliğini onayladılar. Küba, Ekvador ve Tunus da dahil olmak üzere anayasasında “iklim” veya “iklim değişikliği” konusuna yer veren diğer on ülkeye katılıyor.

Küresel Isınma Türbülansların Şiddetini de Artırıyor

Okuma süresi 3 dakikadır.

Bilim insanları küresel ısınmanın türbülansların daha şiddetli yaşanmasına sebep olacağını belirtiyor. Geçtiğimiz pazar günü Türk Hava Yolları’nın İstanbul-New York uçuşunda yaşanan türbülans sonucunda 28 yolcu ve 2 kabin personeli yaralanmıştı.

Atmosferdeki karbondioksit yoğunluğu oranının sanayi öncesi döneme göre iki katına çıkmasından dolayı Kuzey Amerika, Avrupa ve Kuzey Pasifik’teki yoğun uçuş sahasında yaşanabilecek şiddetli türbülansların %100 oranında artması bekleniyor. İngiltere’deki Reading Üniversitesi Meteoroloji Bölümünde Atmosfer Bilimi profesörü olan Paul D. Williams’a göre, Kuzey Atlantik uçuş koridorunda %149’luk bir artış bekleniyor.

Döngüsel ekonominin AB’ye katkısı 150 milyar avroya yaklaştı

Okuma süresi 1 dakikadır.

Sektörün sağladığı istihdam 4 milyona ulaştı

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği tarafından 2015 yılında kabul edilen Döngüsel Ekonomi Eylem Planı kapsamındaki gelişmeleri ortaya koyan bir rapor yayınladı.

Avrupa Parlamentosu için hazırlanan rapordaki bilgilere göre birlik üyesi ülkelerde döngüsel ekonomi alanında çalışan kişi sayısı 2012 yılına göre %6 oranında artış ile 4 milyona ulaştı.

Sektörün onarma, tekrar kullanma ve geri dönüşüm gibi alanlarda birlik ekonomisine sağladığı katma değer ise 147 milyar avro. Sektörün gerçekleştirdiği toplam yatırım tutarı ise 17,5 milyar avro oldu.

Norveç Varlık Fonu’ndan Önemli Adım: Petrol Şirketlerinin Hisselerini Yatırımlarından Çıkaracak

Okuma süresi 1 dakikadır.

Norveç Varlık Fonu’ndan doğalgaz ve enerji şirketlerinin hisselerini yatırımlarından çıkarma kararı alındı.

Norveç 1 trilyon dolarlık Varlık Fonu’ndan doğalgaz ve enerji şirketlerinin hisselerini yatırımlarından çıkarma kararı alındı.

Norveç Maliye Bakanı Siv Jensen bu adımla petrol fiyatları riskinin ekonomi üzerindeki etkisini azaltmayı amaçladıklarını bildirdi. Açıklama sonrası Oslo’da BP ve Shell hisseleri yaklaşık %2’şer oranda düştü.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar