• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Daily ArchivePerşembe, 07Europe/IstanbulThu, 07 Mar 2019 14:48:51 +0300 7. Mart 2019

ABD’de rüzgar ve güneşte kurulu güç toplamı 165 GW’ye çıktı

Okuma süresi 1 dakikadır.

Amerika Sürdürülebilir Enerji 2019 verilerine göre, ABD’de sürdürülebilir ve yenilenebilir enerjinin ağırlığı ve büyüme hızı giderek artıyor. Bloomberg NEF tarafından yayınlanan son veriler doğal gaz ve yenilenebilir enerjinin kömürü enerji sektöründen hızla dışlamakta olduğunu, doğal gaz ve yenilenebilir enerjinin 2018’de elektrik üretimindeki payının yüzde 53’e çıktığını gösteriyor. 2009 yılında yüzde 35 olan bu oranın gelecek yıllarda hızlanmaya devam edeceği bekleniyor.
Rüzgar ve güneş yenilenebilir enerjiye damgasını vururken, her iki yenilenebilir enerji türünün 2009’dan bu yana dört kattan daha fazla arttığı, 36.2 GW’den 164.6 GW’ye yükseldiği görülüyor.

İnsanlar Aşırı Hava Olaylarını Normalleştiriyor

Okuma süresi 1 dakikadır.

Dünyaca ünlü akademik dergi Proceedings of National Academy of Sciences’ta yayımlanan yeni bir çalışma, 2,18 milyar tweet’i inceleyerek ABD’de toplumunun aşırı hava olaylarını nasıl algıladıkları üzerine eğiliyor. Çalışma, insanların aşırı hava koşullarını çok hızlı bir biçimde normalleştirdiğini ortaya koyuyor.

Proceedings of National Academy of Sciences’da yayımlanan “Rapidly declining remarkability of temperature anomalies may obscure public perception of climate change” (Sıcaklık anomalileri ile ilgili hızla düşen farkındalık iklim değişikliğinin kamuoyundaki algısını belirsizleştirebilir) adlı çalışmaya göre, son yıllarda giderek artan ve hayatlarında olumsuz etkiler bırakan afetlere karşı insanlar, suyu yavaş yavaş ısınan ve ama giderek kaynadığını fark etmeyen kurbağa gibi davranıyorlar.

“Aşırı Hava Olayları Gıda Fiyatlarını Arttırdı”

Okuma süresi 3 dakikadır.

Gazeteci ve tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, gıda fiyatlarının tanzim satış ile düştüğünü ancak iklim değişikliği nedeniyle artış gösterdiğini yazdı.

Gıda fiyatlarındaki artışta iklim değişikliği rol oynamaya devam ediyor. Gazeteci ve tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım’ın Tarım Dünyası adlı internet sitesindeki haberine göre, gıda fiyatlarının yükselişinde, iklim değişikliğinin etkilediği aşırı hava olaylarının sayısının, frekansının ve büyüklüğünün artması da rol oynuyor.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar