• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Daily ArchivePazartesi, 11Europe/IstanbulMon, 11 Mar 2019 21:42:00 +0300 11. Mart 2019

Norveç Varlık Fonu’ndan Önemli Adım: Petrol Şirketlerinin Hisselerini Yatırımlarından Çıkaracak

Okuma süresi 1 dakikadır.

Norveç Varlık Fonu’ndan doğalgaz ve enerji şirketlerinin hisselerini yatırımlarından çıkarma kararı alındı.

Norveç 1 trilyon dolarlık Varlık Fonu’ndan doğalgaz ve enerji şirketlerinin hisselerini yatırımlarından çıkarma kararı alındı.

Norveç Maliye Bakanı Siv Jensen bu adımla petrol fiyatları riskinin ekonomi üzerindeki etkisini azaltmayı amaçladıklarını bildirdi. Açıklama sonrası Oslo’da BP ve Shell hisseleri yaklaşık %2’şer oranda düştü.

İklim Değişikliği Burada, Açlık Olarak Kapımızda

Okuma süresi 5 dakikadır.

Bunu akşam haberlerinde duymayı beklemeyin.

Yazar: Ben Ehrenreich

Ufkun bir zamanlar olduğu yer artık bulanık görünüyor. Artık her cümlenin arkasından bir soru işareti geliyor. Nergisler güzel, ama bu yıl biraz erken ortaya çıkmadılar mı? Şubat ayında çıplak kollarınızda güneşin sıcaklığının tadını çıkarmak sorun olur mu?

Bazılarımız iklim değişikliğini bir ruh hali, bir harabe olarak tanıdığımız ve sevdiğimiz her şeyi hayal etmemizi sağlayan istenmeyen bir altıncı his gibi deneyimliyoruz. Sadece ani, manşetlik haberlerde somutlaşıyor: Burada bir tayfun, bir orman yangını, başka bir yerde kaybedilen bir tür. Yeterince gerçek, biliyoruz, ama esas olarak bunu henüz gerçekleşmemiş bir şeyin yarattığı bir gölge olarak deneyimliyoruz. En azından bazılarımız…

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar