• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Daily ArchivePerşembe, 14Europe/IstanbulThu, 14 Mar 2019 23:21:13 +0300 14. Mart 2019

İzmir’in 2050 Planı Hazır

Okuma süresi 3 dakikadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, değişen iklim koşullarına karşı bir “eylem planı” hazırladı. 2050-2100 dönemine ait iyimser ve kötümser iklim senaryolarının yer aldığı çalışmada, sıcaklıkların artacağı ve yağışların azalacağı tahminiyle, yağmur bahçeleri ile çatı bahçelerinin oluşturulması, refüjlerin ve kaldırımların su tutma hendekleri şeklinde tasarlanması, çim ve okaliptüs ağaçları yerine yerel bitki türlerinin tercih edilmesi gibi öneriler sıralandı.

Küba, Küresel Isınmanın Oluşturacağı Tehditleri Anayasasında Kabul Ediyor

Okuma süresi 2 dakikadır.

Küba; kasırgalar, kuraklık yoğunluğunun artması ve deniz seviyesinin giderek yükselmesi ile birlikte küresel ısınmayla mücadeleyi anayasa kapsamına aldı.

Küba’nın, anayasasında iklim değişikliği ile mücadeleye yer vermesi bilim dünyasında farklı tepkilere yol açtı. Şubat ayının sonlarında seçmenler Küba’da “çevrenin korunmasını ve insan türünün hayatta kalmasını tehdit eden küresel ısınmaya karşı mücadeleyi teşvik etmeyi” içeren yeni bir anayasa değişikliğini onayladılar. Küba, Ekvador ve Tunus da dahil olmak üzere anayasasında “iklim” veya “iklim değişikliği” konusuna yer veren diğer on ülkeye katılıyor.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar