• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Daily ArchiveSalı, 19Europe/IstanbulTue, 19 Mar 2019 13:41:44 +0300 19. Mart 2019

Idai Tropikal Fırtınası Afrika’nın Güneydoğusunda Etkili Oldu: 100 binden Fazla Kişi Tehlike Altında

Okuma süresi 2 dakikadır.
Idai Tropikal Kasırgası nedeniyle Mozambik’te can kaybının 1000’i geçebileceği açıklandı. Komşusu Zimbabve’de ise şu ana kadar 98 kişi yaşamını yitirirken, 217 kişiden ise haber alınamıyor.

Afrika’nın güneydoğusunu vuran Idai Tropikal Kasırgası, geçtiği yerlerde ciddi can kaybı ve hasara neden oldu Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi, kasırga nedeniyle 1000’den fazla kişinin hayatını kaybetmiş olabileceğini açıklarken, Zimbabve’de ise 200 kişi kayıp.

Konda: Türkiye’deki Çevre Sorunlarında Hava Kirliliği Birinci Sırada

Okuma süresi 3 dakikadır.

Konda’nın araştırmasına göre Türkiye’de en çok dert edilen çevre sorun hava kirliliği. Hava kirliliği aynı zamanda yaşanılan yerde insanların hayatını en çok etkileyen sorun olarak ifade ediliyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan bir rapor da termik santralların olduğu bölgelerde hava kirliliğinin artarak devam ettiğini ortaya koymuştu.

Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin yaptığı Çevre Bilinci ve Çevre Koruma temalı Konda Barometresi kamuoyuna açıklandı. Araştırma, çevre sorunları, çevre konusunda öncelikler, iklim değişikliği ve enerji konularında sorular ile Türkiye’nin meseleye bakış açısını yansıtıyor. Araştırma, Türkiye genelinde 2595 kişi ile yüz yüze yapılan görüşmelerden elde edilen veriler ile geçtiğimiz sene Mart ayında yapıldı. İklim Haber de araştırmaya katılmış, “Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı ve Enerji Tercihleri”ni geçtiğimiz yıl Dünya Çevre Günü’nde yayımlamıştı.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar