• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Daily ArchiveÇarşamba, 03Europe/IstanbulWed, 03 Apr 2019 23:58:14 +0300 3. Nisan 2019

Shell İklim Değişikliği Pozisyonu Nedeniyle Fosil Yakıt Lobisinden Ayrılıyor

Okuma süresi 1 dakikadır.

Shell’in iklim değişikliği konusundaki konumu, parçası olduğu ticaret birliklerinin yaklaşık yarısı ile uyumsuz. Aralarından biriyle olan anlaşmazlık ise o kadar ciddi ki şirket gelecek yıl üyeliğini sonlandıracak.

Royal Dutch Shell Plc tarafından yayımlanan yeni bir rapordaki bulgular, şirketin lobicilik gruplarıyla olan ilişkisinin iklim değişikliği konusundaki çalışmalarına zarar verip vermediğini ele alıyor. Shell’in raporunun fosil yakıt sektöründe ses getirmesi bekleniyor. Şirketle aynı sektörde bulunan diğer firmaların çoğu aynı gruplara üye ve iş modellerini Paris Anlaşması ile uyumlu hale getirmek için hissedarları tarafından büyük bir baskıyla karşı karşıyalar.

AB’den Nükleer Enerjiye Veto

Okuma süresi 3 dakikadır.

Avrupa Parlamentosu nükleer ve fosil yakıtlara yatırımı yeşil finansman taksonomisi önerisinden çıkarma yönünde oy kullandı.

Avrupa Parlamentosu (AP) geçtiğimiz hafta Perşembe günü (28 Mart) günü sürdürülebilir varlıklar için önerilen bir sınıflandırmayı oylayarak nükleer enerjinin finansal piyasalarda yeşil onay damgası almaması için oy kullandı.

Parlamentoda oylanan metin aynı zamanda fosil yakıtları ve gaz altyapısını AB’nin önerilen yeşil finans taksonomisi kapsamından çıkarıyor ki buradaki hedef, yatırımları kirleten endüstrilerden temiz teknolojilere aktarmak.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar