• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Daily ArchiveSalı, 09Europe/IstanbulTue, 09 Apr 2019 22:41:49 +0300 9. Nisan 2019

Emisyon Eşitsizliği: Zenginler ve Yoksullar Arasında Uçurum Var

Okuma süresi 4 dakikadır.

Essex Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Nicholas Beuret’in, zenginlerin ve yoksulların ürettiği emisyonlardaki farkları ve bu farkın getirdiği adaletsizliği anlattığı ve Dünya Ekonomik Forumu’nun internet sitesinde yayımlanan yazısını İklim Haber okuyucuları için çevirerek paylaşıyoruz.

Amerikalı kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, önümüzdeki 10 yılda ABD’de yoksulluğu ve eşitsizliği azaltırken aynı zamanda ülkeyi karbon nötr bir ekonomiye kavuşturacak bir plan olan Yeşil Yeni Düzen’in (Green New Deal) geniş bir taslağını yayımlayarak çevre politikasında bir sarsıntı yarattı. Birçok kişi tarafından radikal ve gerekli bir adım olarak övgüyle karşılanan plana ABD Başkanı Donald Trump, tipik bir tarzda cevap verdi:

Almanya’dan Yenilenebilir Enerjide Yeni Rekor

Okuma süresi 1 dakikadır.

Almanya’da ilk defa yenilenebilir enerjinin payı %50’yi geçti, kömürün payı %25’in altına indi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının Almanya elektrik üretimindeki payı Mart ayında %54,3 ile şimdiye kadarki en yüksek aylık orana ulaştı.

Yeşil Ekonomi’nin Fraunhofer Enstitüsü verilerine dayandırdığı haberine göre geçtiğimiz ay rüzgar enerjisi santralları ülkedeki elektrik üretiminin tek başına %34,2’lik bölümünü sağladı. Güneş enerjisi santrallarının payı ise %7,3 oldu.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar