• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Monthly ArchiveMayıs 2019

Geciken Eylemin Bedeli Ne Olacak?

Okuma süresi 2 dakikadır.

Yeni yapılan bir araştırma Paris Anlaşması’nın hem kısa hem de uzun vadeli hedeflerinin küresel emisyonlar ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisini analiz ediyor.

Paris Anlaşması kapsamında ülkelerin verdiği mevcut taahhütler, küresel sıcaklık artışının yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin altında tutulması için yeterli görülmüyor.

Dolayısıyla, artan iddiaların zamanlaması son derece önemli ve bu nedenle, yeni yayımlanan “Nationally Determined Contributions under the Paris Agreement and the costs of delayed action” adlı yeni bir rapor Paris Anlaşması’nın hem kısa hem de uzun vadeli hedeflerinin küresel emisyonlar ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisini analiz ediyor.

3-9 Mayıs Haftalık: Kirli Hava Türkiye’de 52 bin Kişinin Erken Ölümüne Neden Oldu

Okuma süresi 2 dakikadır.

Geçtiğimiz hafta iklim değişikliği alanında önemli raporlar kamuoyu ile paylaşıldı, farklı kurumlar küresel ısınma ile attığı/atacağı adımlar hakkında açıklamalar yaptı. Bu raporlardan/açıklamalardan en öne çıkanı ise Temiz Hava Hakkı Platformu’nun hazırladığı “Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri: Kara Rapor”u oldu. Rapora göre 81 ilin yarısından fazlası kirli hava soludu, kirli hava 52 bin kişinin erken ölümüne neden oldu. Bu rakam, Türkiye’de trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin yedi katına denk.

Bakan Dönmez’den “Kendi Elektriğini Kendin Üret” Çağrısı

Okuma süresi 1 dakikadır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sosyal medya üzerinden “kendi elektriğini kendin üret” çağrısı yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, twitter hesabından yaptığı ‘Kendi elektriğini kendin üret’ başlıklı paylaşımda, lisanssız elektrik üretimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Lisanssız kurulu güç sınırının bir megavattan 5 megavata yükseltildiğini anımsatan Dönmez, “İşletmeler ya da vatandaşlar lisans alma ya da şirket kurma zorunluluğu olmadan daha fazla elektrik üretebilecek” ifadesini kullandı. Bakan Dönmez, yenilenebilir enerjide Türkiye’nin hızlı yükselişinin devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar