• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Değişen İklimde Tarim Sektöründe Kadın İşgücünün Farkındalığının Geliştirilmesi Projesi’nin İlk Farkindalık Ziyareti Rize’de Yapıldı

Değişen İklimde Tarim Sektöründe Kadın İşgücünün Farkındalığının Geliştirilmesi Projesi’nin İlk Farkindalık Ziyareti Rize’de Yapıldı

“Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı”nca desteklenen, Boğaziçi Üniversitesi yürütücülüğünde ve Rize Belediyesi ortaklığında gerçekleştirilen “Değişen İklimde Tarım Sektöründe Kadın İşgücünün Farkındalığının Geliştirilmesi Projesi” kapsamında planlanan farkındalık ziyaretlerinin ilki 25 Ocak 2018 tarihinde Rize’de yapıldı. Rize – İsmail Kahraman Kültür Merkezi’ndeki etkinlik öncesinde proje yürütücüsü Boğaziçi Üniversitesi proje ekibi, proje ortağı Rize Belediyesi proje ekibi ile birlikte Rize Belediye Başkanı Prof.Dr. Reşat KASAP’ı makamında ziyaret ederek proje hakkında bilgilendirme yaptılar ve projenin sürdürülebilirliği konusunda görüştüler.

Farkındalık ziyareti etkinliğine hedef kitle olan kadınların çoğunlukta olduğu 150’nin üzerinde katılımcı ilgi gösterdi. Etkinliğin açılış konuşması, Rize Belediye Başkanı Prof.Dr. Reşat KASAP’ın eşi Menduha KASAP tarafından yapıldı. Konuşmasında kadınların toplumsal değerine vurgu yapan Menduha KASAP, “Kadınlarımızla el ele verip iklim değişikliğinin doğuracağı risklere karşı önlemlerimizi alıp, kadın işgücünün geliştirilmesi adına tüm adımları sağlamlaştıracağız.” dedi.

Daha sonrasında söz alan Rize Belediyesi Plan ve Proje Müdürü Mustafa BALTACI ise hem Rize Belediyesi’nin çevre ve iklim değişikliği konularındaki faaliyetlerinden bahsederken hem de projenin içeriğini ve önemini anlattı.

Bu iki konuşmanın ardından, etkinliğin ana konuşmacısı ve proje koordinatörü Prof.Dr. Levent KURNAZ öncelikle tarımsal kadın işgücünde ilk sırada yer alan Rize’de böyle bir toplantının düzenlenmesinin önemine değindi. İklim değişikliğinin en fazla etkileyeceği sektörlerin başında gelen tarımda çalışan kadınların iklim değişikliği, iklim değişikliğinin etkileri ve iklim değişikliği ile mücadelede yapılması gerekenler konusunda bilgi sahibi olmaları, farkındalıklarının artması ve kapasitelerinin geliştirilmesi için interaktif bir sunum gerçekleştiren Prof.Dr. Levent KURNAZ, projenin devamında iki kez daha Rize’de ve bir kez de Çanakkale’de farkındalık ziyaretlerinin olacağını belirtti.

Etkinlik, Rize Belediye Başkanı Prof.Dr. Reşat KASAP’ın eşi Menduha KASAP tarafından proje koordinatörü Prof.Dr. Levent KURNAZ ile proje uzmanları Nazan AN ve Tufan TURP’a projeye katkılarından dolayı teşekkür belgesi ve hediye takdimiyle son buldu.


iklimbu

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar