• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Şehir ısı adası etkisi ile şehirler daha sıcak

Şehir ısı adası etkisi ile şehirler daha sıcak

Şehir Isı Adası kavramı son yıllarda sıkça duymaya başladığımız bir olgudur. Şehrin merkezi hem yüzeyin yapısını değiştirdiğimizden, hem de insanlar bir arada yaşadıklarında atmosfere daha fazla ısı enerjisi saldıklarından dışarıdaki bölgelere göre daha sıcaktır. Montreal, Kanada’daki Quebec Üniversitesi’nden uzmanlar Kuzey Amerika’nın doğu ve orta bölgeleri için bu şehir ısı adasının yarattığı etkiyi modeller ve ölçümleri kıyaslayarak değerlendirmişler.

Bu çalışmada, bugünkü iklimde şehirlerin dışarıdaki bölgelere göre 4°C daha sıcak oldukları ortaya konmuştur. Şehir ısı adası etkisi yaz aylarında kışa oranla çok daha yüksektir. Yazları bu etkinin 6°C’ye ulaştığı gözlenmiştir. Gün içerisinde de şehir ısı adası etkisi öğleden sonra sabahın erken saatlerine göre daha yüksektir. Kentsel yüzeylere gelen güneş ışınları gün boyunca tutulur ve geceleri serbest bırakılır. Bu durum kent sakinleri için önemli rahatsızlık sebebidir.

Geleceğe yönelik projeksiyonlar, sera gazı salımları bugünkü gibi devam edecek olursa (RCP 8.5), kentsel alan yüzeylerinin, yüzyılın ortalarında (2041-2070) bugüne oranla en fazla 6°C yüzyılın sonunda ise en fazla 13°C ısınacağını gösteriyor. Ama gelecekte şehirlerle dış bölgelerin sıcaklık farkının artması beklenmiyor. Bunun nedeni olarak da kırsal kesimlerin küresel ısınmadan daha fazla etkilenecekleri gösteriliyor.

Garuma, Gemechu Fanta and Blanchet, Jean-Pierre and Girard, Éric and Leduc, Martin (2018) Urban surface effects on current and future climate. Urban Climate. Volume 24, June 2018, Pages 121-138. https://doi.org/10.1016/j.uclim.2018.02.003

iklimbu

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar