• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Paris İklim Anlaşmasının Biyoçeşitlilik Alanları Üzerindeki Olası Etkileri

Paris İklim Anlaşmasının Biyoçeşitlilik Alanları Üzerindeki Olası Etkileri

İklim değişikliği, küresel ve bölgesel boyutta biyoçeşitlilik için risk oluşturur, çünkü iklim değişikliği, canlı türlerini yaşam alanlarını ve bu alanlardaki dağılımlarını geri dönülmez biçimde etkiler. Her ne kadar yayın organlarında kutup ayılarını görüyor olsak da çok daha yaygın olan birçok bitki ve hayvan için yaşam şartlarının değişmesi ekosistemde büyük zararlara yol açar ve biyoçeşitliliğin kaybolması riskini beraberinde getirir.

Paris İklim Anlaşması, Dünya devletlerinin küresel ısınmayı 2 °C ile sınırlama hedefiyle vardıkları bir anlaşmadır. Bu anlaşma tüm devletlerin küresel ısınmayı durdurma amacıyla verdikleri sözleri yerine getirmesi temeline dayanır. Ancak bu anlaşmanın en zayıf yanı, her ülkenin kendi hedeflerini kendisinin belirlemiş olmasıdır. Dolayısıyla tüm devletlerin verdikleri sözlerin toplamı küresel ısınmayı 2 °C ile sınırlamaya yeterli değildir, bu devletler sözlerini yerine getirseler bile ısınmanın yüzyılın sonuna kadar 2.7 – 3.2 °C aralığında olması bekleniyor. Eğer iklim anlaşması çalışmaz ve ısınma bugün olduğu gibi devam ederse yüzyılın sonunda 4 – 7 °C aralığında olabilir.

İngiliz ve Avustralyalı bilim insanlarının kısa süre önce Climatic Change dergisinde yayımladıkları çalışmada gelecekte karşılaşmamız muhtemel olan bu üç ısınma öngörüsünün biyoçeşitliliği koruyan alanlarda nasıl bir etki yapacağı araştırılmış. Eğer küresel ısınmayı sınırlandırmayacak olursak bugün dünyada koruma altındaki alanların sadece yaklaşık %33’ü biyoçeşitlilik ve canlılar için iklim sığınağı olarak görev yapabilir. Halbuki ısınma 2 °C ile sınırlandırılacak olursa, ortalama sığınak alanı, her koruma alanının %67’sine kadar çıkabilir. Ülkeler vaatlerini yerine getirirlerse ve ısınma 2.7 – 3.2 °C aralığında olursa, koruma alanlarının % 47–52’lik bir kısmı biyoçeşitliliğe sığınak olabilir.

Warren, R., Price, J., VanDerWal, J. et al. (2018) The implications of the United Nations Paris Agreement on climate change for globally significant biodiversity areasClimatic Change. 147: 395. https://doi.org/10.1007/s10584-018-2158-6

iklimbu

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar