• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı daha sıcak ve daha kurak günler bekliyor

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı daha sıcak ve daha kurak günler bekliyor

İklim değişikliği, insanlığın geleceğini tehdit eden en önemli sorunlardan biridir. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC)’nin yayımladığı 5. Sentez Raporu’nda da belirtildiği üzere, iklim sisteminin ısınmış olduğu kesindir. 1950’lerden bu yana iklimde gözlenen değişikliklerin birçoğu on yıllardır, hatta binlerce yıldır eşi görülmemiştir. Atmosfer ve okyanus ısınmış, deniz seviyesi yükselmiş, kar ve buz miktarları azalmış ve sera gazlarının konsantrasyonları artmıştır. İklim değişikliğine bağlı olarak küresel ve bölgesel ortalama sıcaklıklarında artış, yağış rejimlerindeki değişiklikler, ekstrem hava olaylarınının sıklığı ve şiddetinde artış, deniz seviyesinde yükselme gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Tuğba Öztürk, Tufan Turp, Murat Türkeş ve Levent Kurnaz tarafından yapılan ve Atmospheric Research dergisinde yayımlanan makalede ülkemizin bir bölümünü de içine alan CORDEX MENA bölgesi için öngörülen sıcaklık ve yağış değişimleri araştırılmış. CORDEX MENA bölgesi Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan ve Resim 1’de görülen 5 küçük bölgeyi içine alan bölgedir. Çalışmada iki farklı küresel iklim modeli ve RegCM 4.4 adlı bölgesel iklim modeli kullanılmış.


Resim 1 :CORDEX MENA Bölgesi

Çalışmanın sonucuna göre 2070-2100 yılları arasındaki görülecek sıcaklık değişimi 3-9 derece olarak görülüyor. Bu geniş sıcaklık aralığının sebebi ise iki farklı iklim senaryosunun kullanılmış olması. Şu anki sera gazı salımlarımız ise iyimser senaryonun uzağında olduğumuzu gösteriyor. Yani 3 derecelik bir ortalama sıcaklık artışı, sera gazı salımları konusunda bu şekilde devam etmemiz durumunda, pek gerçekçi olmayabilir.

Çalışmanın bir diğer sonucu ise yağış miktarları üzerine. Çalışılan bölgenin hemen hemen her yerinde yağışlarda ciddi bir azalma bekleniyor. Bu da kuraklık, su sıkıntısı, tarımsal verimsizlik gibi birçok sorunu beraberinde getiriyor. Sonuç olarak Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı daha sıcak ve daha kurak iklim koşulları bekliyor.

Şunu da unutmamak gerekir ki sera gazı salımlarımızı azaltarak iyimser senaryoya yaklaşmamız ve iklim değişikliğini azaltmamız mümkün. Yine IPCC’nin 5. Sentez Raporu’nda da belirtildiği gibi, İklim değişikliğini 2 derece ile sınırlamak için alınması gereken önlemler elimizde bulunmaktadır. Bunun için 2050 yılına kadar küresel olarak sera gazı salımlarını % 40-70 oranında azaltmalı ve 2100 yılına kadar da sıfıra ya da sıfırın altına düşürmeliyiz.

Ozturk, Tugba and Turp, M. Tufan and Türkeş, Murat and Kurnaz, M. Levent (2018) Future projections of temperature and precipitation climatology for CORDEX-MENA domain using RegCM4.4. Atmospheric Research. Volume 206, 1 July 2018, Pages 87-107. https://doi.org/10.1016/j.atmosres.2018.02.009

iklimbu

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar