• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Kuzey Kutbu’ndaki sıcaklıklar kış şartlarını etkiliyor

Kuzey Kutbu’ndaki sıcaklıklar kış şartlarını etkiliyor

Son yıllarda değişen iklime bağlı olarak yaşadığımız kışlar da değişmeye başladı. Bazı seneler hiç kar görmezken bazı seneler de kardan neredeyse evden çıkamaz hale geliyoruz. ABD de benzer bir durumda, ancak çok daha büyük bir ülke olduğundan soğuk kış şartları ülkenin değişik kesimleri değişik şekilde etkiliyor.

Amerikan iklim bilimcilerin Nature Communications’da yayımlanan makalesi ülkenin değişik yerlerindeki kış şartlarının Kuzey Kutbu’ndaki sıcaklıklarla ilgisini araştırıyor. Bu araştırmaya göre ABD’yi doğu ve batı diye ikiye ayırarak incelemek daha tutarlı sonuçlar veriyor. Ülkenin batısındaki kış şartlarının kutup sıcaklıkları ile bir bağlantısı bulunmuyor, hatta Kuzey Kutbu ısındığında Amerika’nın batısında da hafif bir ısınma görünebiliyor.

ABD’nin doğu kıyısında ise durum çok farklı. Kuzey Kutbu’nda sıcaklıklar normalin üzerine çıktıktan yaklaşık beş gün sonra ABD’nin doğu yakasında da sert kış şartları görülme ihtimali oldukça artıyor.

Bu durum sadece ABD’nin doğu yakası ile sınırlı değil. Benzer bir durum Kuzey Avrupa, Sibirya ve Asya’nın doğusu için de geçerli. Ayrıca ülkemizin de içinde bulunduğu bölge aynı ABD’nin batı yakası gibi hafif bir ısınma gösterebiliyor.

Yalnız yazarların önemli üstünde durdukları nokta, bu bağlantının bir sebep sonuç ilişkisi yaratmak zorunda olmadığı yönünde. Yani her iki olayın da nedeni daha belirleyemediğimiz üçüncü bir olgu olabilir. Şimdilik bildiğimiz ne zaman Kuzey Kutbu ısınacak olsa, Kuzey Yarım Küre’nin orta enlemlerinde bir bölge soğuk kış günleri geçiriyor, bu bölge de genellikle ABD’nin doğu yakası oluyor.

Judah Cohen, Karl Pfeiffer & Jennifer A. Francis (2018) : Warm Arctic episodes linked with increased frequency of extreme winter weather in the United States. Nature Communicationsvolume 9, Article number: 869 (2018). doi:10.1038/s41467-018-02992-9

iklimbu

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar