• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

İçinde Bulunduğumuz Durum Ne Kadar Ciddi?

İçinde Bulunduğumuz Durum Ne Kadar Ciddi?

Profesör Nicholas Stern ile yapılan röportajdan bir kesit:
Son yapılan devletlerarası iklim değişikliği panelinin raporuna göre, şu an içinde bulunduğumuz durum ne derecede ciddidir?
Prof. Nicholas Stern: Kesinlikle 19. Yüzyıldaki ortalama global yüzey sıcaklığının zaten 1 derece üstünde olduğumuzu bilerek başlamalıyız, ki bu bizim için iyi bir kıyaslama referansı olacaktır. Ve biz şu anda bile yangınlar, ağır fırtınalar ve hortumlar gibi çok büyük zorluklarla karşı karşıya kalıyoruz. Güncel IPCC raporuna göre 1,5 derecelik farka yaklaşmamız hatta onu geçmemiz söz konusu. Bu raporda ise amaç 1,5 ve 2 derece arasındaki farkları göstermek ve bu farkların insan ırkını, gezegenimizi ve burada yaşayan türleri nasıl etkileyeceğini acı bir şekilde göstermekti.

Sorunuza cevap olarak ise şunları söyleyebilirim, 3 milyon yıldır homo sapienlerin görmediği olaylara bizler şahit oluyoruz. Eğer ki doğa ile barışmayı başaramazsak, 3 derecelik farka doğru giderken, 2030 yılına kadar deniz seviyesindeki artış nedeniyle sular altında kalacak bölgeler milyonlarca hatta milyarlarca insanın başka yerlere göç etmeleriyle ve bu yüzden de insanlar arasında çok ciddi problemler çıkmasıyla sonuçlanacaktır.

(BBC)
(BBC’nin Profesör Nicholas Stern ile yaptığı röportajdan çevrilmiştir)

iklimbu

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar