• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

Carbon Brief Analizine göre İngiltere Yenilenebilir Enerji Kullanarak, Fosil Yakıt Kullanımında Rekor Düşüş Gerçekleştirdi

Carbon Brief Analizine göre İngiltere Yenilenebilir Enerji Kullanarak, Fosil Yakıt Kullanımında Rekor Düşüş Gerçekleştirdi

2018 yılında, İngiltere’de yenilenebilir enerji kaynaklarından açığa çıkan enerji kullanımı yaklaşık %33 ile rekor kırdı. Nükleer, düşük karbon kaynaklarının kombinasyonuyla, İngiltere’nin 2018 yılındaki üretiminin yaklaşık %53’ü sağlandı. Ayrıca fosil yakıtları kullanımı da tarihte ilk kez bu denli az oldu.

2005’te karbondioksit salınımının zirve yapmasından bu yana temiz kaynaklar ve kişi başına düşen elektrik üretiminin düşüklüğü, yaklaşık olarak 2005’ten beri bu sektördeki karbondioksit salınımının azaltılmasında denk rol oynadı. Bu durum, ekonominin ve nüfusun artmasına rağmen, Birleşik Krallık’taki sera etkisiyle salınan gaz oranının kesilmesini sağladı.

– Nüfus artışı sebebiyle kişi başına düşen elektrik üretimi 1984 yılından beri görülen en düşük seviyeye geriledi. 2005 yılından beri %24’lük düşüş yaşandı.

– 2018 yılında elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payı 2017’deki %29 seviyesinden %33’e yükselerek rekor seviyeye ulaştı. Yenilenebilir kaynaklardan üretimde 2005 yılına kıyasla 95 TWh artış yaşandı.

*Rüzgar enerjisinden üretim: 58 TWh (toplam üretimin %17’si), bir önceki yıla göre %16 artış.
*Güneş enerjisinden üretim: 13 TWh (toplam üretimin %4’ü), bir önceki yıla göre %11 artış.
*Biyokütleden üretim: 36 TWh (toplam üretimin %11’i), bir önceki yıla göre %13 artış.
*Nükleer enerjiden üretim: 65 TWh (toplam üretimin %19’u), bir önceki yıla göre %7 düşüş.

– İngiltere’nin ekonomik büyümesi ve elektrik üretimi arasındaki ayrışma (decoupling) halihazırda tamamlanmış durumda. Ekonominin büyümesi ile elektrik üretimindeki artış arasındaki eskiden gerekli olduğu varsayılan ilişki, enerji-yoğun endüstrilerin yerini yüksek katma değer sağlayan üretim ve hizmet sektörüne bırakmasıyla birçok gelişmiş ülke gibi İngiltere’de de anlamını yitirdi.

(İklim Haber)
(Carbon Brief)

iklimbu

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar