• +90 212 359 73 45
  • iklimbu@boun.edu.tr

BİLİMİ KONU ALAN MÜZİK

Muse , 3 kişiden oluşan bir İngiliz alternatif rock türünde müzik yapan guruptur. Muse yaptığı Twilight(Alaca karanlık) film müziği ve 2012 Londra olimpiyatları müziği ile popülerliğini arttırdı. Şu an Büyük Britanya’nın en popüler müzik gruplarından. 2006 yılında ülkemize gelen Muse, 2016 yılındaki İstanbul konserini ülkedeki güvensiz ortam sebebiyle iptal edildi.
7 farklı stüdyo albümü olan Muse’un birkaç albüm ismine bakarsak; Origin of Symmetry(2001), Black Holes and Revelations(2006), The 2nd Law (2012). İsimler simetri, kara delikler ve termodinaminin ikinci yasasından gelmektedir. Parçalarında sıklıkla uzay ve bilime yer vermişlerdir.
Suprmassive Black Hole(Süper kütleli kara delik) , Knights of Cydonia(Cydonia (Mars’ta yer alan bir bölge) Şövalyeleri) ,Big Freeze (Büyük Donma) , Isolated Sytems (izole sistemler) , Unsustainable (Sürdürülemez) isimli eserleri bilime duydukları ilgiyi göstermektedir. Özellikle “Unsastainable” isimli, dubstep tarzında olan eser son zamanların popüler konusu olan sürdürülebilirlik üzerine yazılmıştır. Sözlerine baktığımızda “ An economy based on endless growth is unsastaiable.” ( Sonsuz gelişme üzerine kurulmuş ekonomi sürdürülemez.) gibi mesaj içeren cümlelerle karşılaşabiliriz.
Popüler gurupların bilimi konu alan müzikler yazması öğrencilerde ve gençlerde merak uyandırabilir, araştırmaya yönlendirebilir.


muse.mu/

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to toolbar